Piłka siatkowa w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piłka siatkowa w Polsce
Volleyball game.jpg
Najważniejsza organizacja PZPS
Pierwszy mecz 1919, Warszawa
Charakterystyka
Kontakt bez kontaktu
Liczba zawodników w drużynie 6
Kategoria Piłka siatkowa
w Polsce
Piłka piłka siatkowa
Mistrzostwa Polski od 1929

Piłka siatkowa jest uprawianą w Polsce olimpijską dyscypliną sportową (jedną z najbardziej popularnych w kraju). Zorganizowane rozgrywki siatkarskie prowadzone są przez PZPS i PLPS SA. PZPS jest członkiem organizacji międzynarodowych: FIVB i CEV.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Volleyball icon.jpg
Volleyball icon.jpg

Do Polski siatkówka trafiła za pośrednictwem YMCA (z ang. Young Men's Christian Association - Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej), a pierwszy mecz pokazowy miał miejsce w Warszawie w 1919. Rok później w Łodzi rozegrano turniej drużyn szkolnych.

Początkowo piłkę siatkową uprawiano głównie w szkołach. Gra nosiła wiele popularnych nazw, takich jak: przebijanka, latająca piłka czy dłoniówka. W Polsce spopularyzowali ją głównie instruktorzy YMCA. Jedna z pierwszych sekcji siatkarskich powstała w klubie Śmiały utworzonym przy gimnazjum imienia Pawła Giżyckiego w Warszawie. Potem zaczęto rozgrywać regularne rozgrywki międzyszkolne.

Od 1923 roku nastąpił gwałtowny rozwój polskiej piłki siatkowej. Utworzono pierwsze sekcje siatkarskie i kluby. W Warszawie powstały takie drużyny jak: Orzeł Warszawa, Orkan, 13 Drużyna Harcerska. Z czasem kluby powstawały w innych miastach. W Warszawie na bazie Orkana powstał AZS. Utworzono też inne klub, m.in.: Polonia, YMCA, Warszawianka, Zieloni, Victoria. W Łodzi powstał Harcerski Klub Sportowy, YMCA Łódź, Tur, Absolwenci, ŁKS, zaś w Krakowie: YMCA i Cracovia. Kluby powstawały również m.in. we Lwowie, Białymstoku, Lublinie, Poznaniu i wielu innych miastach. Uregulowano sprawy organizacyjne, doprowadzając do powstania rozgrywek centralnych.

W okresie międzywojennym siatkówka była zrzeszona, razem z paroma innymi dyscyplinami, w Polskim Związku Palanta i Gier Ruchowych. W 1925 roku Polski Związek Palanta zmienił nazwę na Polski Związek Palanta i Gier Ruchowych (rok później już Polski Związek Gier Ruchowych). Zajmował się sześcioma grami zespołowymi, w tym też siatkówką. W 1928 roku związek przekształcił się w Polski Związek Gier Sportowych. Na jego czele stanął Tadeusz Chrapowicki. Za kluczową dla polskiej siatkówki datę oficjalnych narodzin siatkarskiego związku uznaje się rok 1928. Wówczas Warszawa i Łódź zorganizowały mistrzostwa swoich miast. Doszło również do spotkania reprezentacji Łodzi i Warszawy (zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet).

W 1929 roku w Warszawie odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski w piłce siatkowej. W kategorii kobiet zwyciężył zespół AZS Warszawa, natomiast wśród mężczyzn mistrzostwo zdobyli siatkarze YMCA Łódź.

Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS) jako samodzielny związek sportowy został powołany do życia 30 czerwca 1957, podczas Krajowej Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej Piłki Siatkowej. Głównym partnerem a zarazem sponsorem PZPS jest Polkomtel SA, który wspiera także Reprezentacje Polski w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn.

Reprezentacja polskich siatkarek pierwszy mecz rozegrała w Warszawie 14 lutego 1948, pokonując Czechosłowację 3:1. Reprezentacja siatkarzy zadebiutowała na arenie międzynarodowej także z Czechosłowacją w Warszawie 28 lutego 1948, przegrywając 2:3.

Polski Związek Piłki Siatkowej[edytuj | edytuj kod]

Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS) jest ogólnokrajowym związkiem sportowym działającym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, posiadającym osobowość prawną, będącym jedynym prawnym reprezentantem polskiej siatkówki (zarówno mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych) w kraju i za granicą.

PZPS zajmuje się rozwojem siatkówki w Polsce, organizuje rozgrywki ligowe (poza Polską Ligą Siatkówki i Ligą Siatkówki Kobiet) oraz pucharowe w kraju, będąc jednocześnie odpowiedzialnym za funkcjonowanie wszystkich reprezentacji.

Jest członkiem FIVB oraz CEV.

Reprezentacja Polski[edytuj | edytuj kod]

Volleyball icon.jpg
Volleyball icon.jpg

Reprezentacje Polski w piłce siatkowej mężczyzn oraz kobiet są dwoma najważniejszymi zespołami siatkarskimi w kraju, powoływanymi przez selekcjonera, w których występować mogą wszyscy zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie, niezależnie od wieku, narodowości, czy wyznania. Za ich funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Piłki Siatkowej.

Rozgrywki mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

PlusLiga[edytuj | edytuj kod]

Volleyball icon.jpg
 Osobny artykuł: PlusLiga.

PlusLiga jest najwyższą w hierarchii klasą męskich ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce, będąc jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). Rywalizacja w niej toczy się - co sezon, systemem ligowym wraz z play-offami - o tytuł Mistrza Polski, a za jej prowadzenie odpowiada Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej SA (PLPS SA). Zobacz też: Puchar Polski w piłce siatkowej mężczyzn.

I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Volleyball icon.jpg

I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn jest drugą w hierarchii klasą męskich ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce, będąc jednocześnie drugim szczeblem centralnym (II poziom ligowy). Rywalizacja w niej toczy się - co sezon, systemem ligowym wraz z play-offami w jednej grupie rozgrywkowej, a za jej prowadzenie odpowiada Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS). Najsłabsze drużyny są relegowane do II ligi.

II liga polska w piłce siatkowej mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Volleyball icon.jpg

II liga polska w piłce siatkowej mężczyzn jest trzecią w hierarchii klasą męskich ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce, będąc jednocześnie trzecim szczeblem centralnym (III poziom ligowy). Rywalizacja w niej toczy się - co sezon, systemem ligowym wraz z play-offami w czterech równorzędnych grupach rozgrywkowych - o awans do I ligi, a za jej prowadzenie odpowiada Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS). Najsłabsze drużyny każdej z grup są relegowane do III ligi.

III liga polska w piłce siatkowej mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Volleyball icon.jpg

Rozgrywki kobiet[edytuj | edytuj kod]

Liga Siatkówki Kobiet[edytuj | edytuj kod]

Volleyball icon.jpg
 Osobny artykuł: Liga Siatkówki Kobiet.

Liga Siatkówki Kobiet jest najwyższą w hierarchii klasą kobiecych ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce, będąc jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). Rywalizacja w niej toczy się - co sezon, systemem ligowym wraz z play-offami - o tytuł Mistrza Polski. Najsłabsze drużyny są relegowane do I ligi.

Zobacz też: Puchar Polski w piłce siatkowej kobiet i Superpuchar Polski w piłce siatkowej kobiet.

I liga polska w piłce siatkowej kobiet[edytuj | edytuj kod]

Volleyball icon.jpg

II liga polska w piłce siatkowej kobiet[edytuj | edytuj kod]

Volleyball icon.jpg

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]