Piast Sieradz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
LKS Piast Sieradz
Ludowy Klub Sportowy Piast Sieradz
Data założenia 15 stycznia 1973
Prezes Maciej Sulgan
Wiceprezes Jerzy Potapski
Sekcje sportowe:

Zapasy
Boks
Szachy
Podnoszenie ciężarów

Strona internetowa klubu

Ludowy Klub Sportowy Piast – wielosekcyjny klub sportowy mający siedzibę w Sieradzu. Klub powstał na bazie działającego od 1968 roku przy PZGS w Sieradzu, Ludowego Zespołu Sportowego "Piast". Pierwszym prezesem był Andrzej Sułkowski. Na początku w klubie działały dwie sekcje: zapasy w stylu wolnym i szachowa. W 1976 roku przejęto z klubu Warta Sieradz sekcję podnoszenia ciężarów. [1]

Sekcja zapaśnicza[edytuj | edytuj kod]

W 1974 klub występował w I lidze zapaśniczej. 12 lutego 1976 roku w Sieradzu odbył się zapaśniczy mecz pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Mecz wygrała Polska 6:5. W dniach 26-29 sierpnia 1976 roku w nowo oddanej sali gimnastycznej odbył się XI Turniej Przyjaźni Krajów Demokracji Ludowej w zapasach w stylu wolnym i klasycznym.

Najlepszym zawodnikiem w historii był Jan Szymański. Trzykrotny medalista mistrzostw Europy. Olimpijczyk z Moskwy (1980). Stanisław Wielowski był członkiem kadry narodowej. Trener klubu w latach 70-tych, Ryszard Klimas był trenerem reprezentacji Polski w zapasach podczas igrzysk w Barcelonie w 1992 roku. W 2012 roku Łukasz Ślęzak zajął trzecie miejsce w mistrzostwach Polski.[2] Poza tym zawodnicy klubu zdobyli wiele medali w kategoriach juniorów, kadetów i młodzików.

Sekcja szachowa[edytuj | edytuj kod]

Sekcja szachowa również miała kilka sukcesów. Marcin Kamiński w 1989 zdobył tytuł szachowego mistrza świata juniorów. W 1990 Mistrzem Polski juniorów do lat 18 został Lech Sopur.

Sekcja podnoszenia ciężarów[edytuj | edytuj kod]

Sukcesy w mistrzostwach i spartakiadach młodzików. W 1977 złoty medal na V Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzików zdobył Hieronim Białczak.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Leksykon Miasta Sieradza. Opracowanie zbiorowe pod redakcją Stanisława Olejnika str.138
  2. LKS Piast - Historia.