Pierścień Rowerowy dookoła Poznania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szlak dojazdowy R-A w Lasku Marcelińskim
Szlak R-C Do rezerwatu Gogulec w Suchym Lesie

Pierścień Rowerowy dookoła Poznania – turystyczny szlak rowerowy tworzący zamkniętą pętlę dookoła Poznania.

Historia i topografia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy z poznańskich szlaków rowerowych tworzonych w ramach programu Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Wyznakowany wiosną 2001 roku. Prowadzi zasadniczo przez gminy powiatu poznańskiego (z niewielkim odcinkiem na terenie powiatu gnieźnieńskiego – w Dąbrówce Kościelnej oraz samego miasta Poznania – w Kiekrzu). Z Poznaniem połączony jest przy pomocy siedmiu szlaków łącznikowych wyznakowanych razem z Pierścieniem (z wykorzystaniem odcinków istniejących wcześniej). Łączna długość Pierścienia: 164,2 km (w literaturze występuje również 173 km), szlaków dojazdowych: 123,2 km. 8 lipca 2001 dokonano po raz pierwszy grupowego przejechania całego pierścienia w jeden dzień (25 osób, w tym jedna kobieta). Czas przejazdu wyniósł 7 godzin, 50 minut i 6 sekund[1].

Odcinki Pierścienia[edytuj | edytuj kod]

(pomiędzy węzłami szlaków dojazdowych)

Szlaki dojazdowe z Poznania[edytuj | edytuj kod]

Miasta na szlaku[edytuj | edytuj kod]

Na trasie Pierścienia znajdują się następujące miasta:

Przejazd przez poligon[edytuj | edytuj kod]

Trasa szlaku przebiega przez teren poligonu w Biedrusku. Warunkowo dopuszcza się przejazd rowerzystów drogą ZłotnikiBiedrusko tylko w sobotę i niedzielę oraz w dni ustawowo wolne od pracy od godz. 8.00 do godz. 22.00 (w okresie październik-marzec od 8.00 do 18.00) każdego z tych dni, pod warunkiem, że na terenie poligonu nie odbywają się ćwiczenia[3]. Droga, którą prowadzi szlak na terenie poligonu wiedzie przez opuszczone wsie, włączone w obszar poligonu. Wzdłuż trasy można zobaczyć m.in. pomnik ofiar faszyzmu w Łagiewnikach a także ruiny kościoła oraz sztuczne ruiny zamku w Chojnicy – wykorzystane podczas kręcenia zdjęć do filmu Ogniem i mieczem.

Z powodu prowadzenia prac inwestycyjnych, w tym przebudowy dróg wewnętrznych, oraz ze względu bezpieczeństwa odcinek „Rowerowego pierścienia dookoła Poznania” przebiegający przez poligon na trasie Złotniki-Biedrusko od dnia 22 grudnia 2018 jest zamknięty do odwołania[4].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Kurek, Świetna trasa na każdy weekend, w: Głos Wielkopolski, 24.5.2008, s.2
  2. Symbolika nazw odcinków i pomiary odległości za Roweromaniak wielkopolski, zeszyt 2
  3. Regulamin korzystania z drogi biegnącej przez teren poligonu Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przez rowerzystów. [dostęp 2018-05-05]. (strona Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych)
  4. Droga rowerowa, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego [dostęp 2019-03-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Kaleniewicz, Pierścień dookoła Poznania - atlas rowerowy, skala 1:75.000, wyd. Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2010, ​ISBN 978-83-7445-020-1