Pierre-Marc Johnson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pierre-Marc Johnson
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 5 lipca 1946
Montreal
Premier Quebecu
Okres od 1985
do 1985
Przynależność polityczna Partia Quebecu
Poprzednik René Lévesque
Następca Robert Bourassa
Odznaczenia
Wielki Oficer Narodowego Orderu Quebecu (Kanada) Wielki Oficer Orderu Plejady (Frankofonia)

Pierre-Marc Johnson (ur. 5 lipca 1946 w Montrealu) – kanadyjski polityk, prawnik i lekarz, premier prowincji Quebec z ramienia Partii Quebecu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pierre-Marc Johnson urodził się 5 lipca 1946 w Montrealu. Jego ojcem był Daniel Johnson (starszy), współtwórca i lider Unii Narodowej, premier prowincji. Także i starszy brat Pierre-Marca, Daniel Johnson (młodszy), został na krótko premierem prowincji w 1985.

Johnson studiował nauki polityczne, początkowo w Soeurs de la Providence i Collèges Stanislas et Saint-Laurent, a następnie w Austro-American Society w Salzburgu (Austria). W 1967 otrzymał tytuł bakałarza w Brébeuf College. Kontynuował studia na wydziale prawa Uniwersytetu w Montrealu, które ukończył w 1970, a następnie studiował medycynę na Uniwersytecie w Sherbrooke, który ukończył w 1970. W 1971 otrzymał obie licencje – prawniczą i medyczną. Po studiach rozpoczął pracę jako profesor medycyny, jednocześnie biorąc udział w licznych pracach badawczych, a także został doradcą medycznym rządu.

Pierwszy raz wybrany do Zgromadzenia Narodowego Quebecu w 1976. W czasie rządów Partii Quebecu stał na czele kolejno: ministerstwa pracy, ministra spółdzielczości i bankowości, spraw socjalnych, kontaktów międzyrządowych oraz emigracji. W 1985 po rezygnacji René Lévesque'a objął kierownictwo partii oraz stanowisko premiera prowincji. W czasie krótkich rządów nie udało mu się poprawić wizerunku swej partii. Utrzymał władzę do przegranych wyborów, w których zwycięzcą była Liberalna Partia Quebecu.

Po wycofaniu się z czynnego życia politycznego powrócił do pracy w szkolnictwie wyższym, jednocześnie angażując się w życie gospodarcze, społeczne i kulturalne prowincji.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • The Environment and NAFTA: Understanding and Implementing the New Continental Law (1995)