Pierwiośnik górski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pierwiośnik górski
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd wrzosowce
Rodzina pierwiosnkowate
Rodzaj pierwiośnik
Gatunek pierwiośnik górski
Nazwa systematyczna
Vitaliana primuliflora Bertol[2].
Fl. Ital. (Bertoloni) ii. 368 (1835)
Poduszki Vitaliana primuliflora

Pierwiośnik górski (Vitaliana primuliflora Bertol.) – gatunek rośliny należący do rodziny pierwiosnkowatych. Rośnie dziko w górach Europy (Alpy, Apeniny, Pireneje[3]. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Gatunek o niejasnej przynależności systematycznej. W ogrodniczych opracowaniach podawany jako pierwiośnik górski (Vitaliana primuliflora), syn. = Douglasia vitaliana Benth. & Hook.f.[3][4], według Flory Francji jest synonimem Androsace vitaliana Lapeyr. subsp. vitaliana[5]. Przez Linneusza oznaczony był jako Primula vitaliana[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Typowa roślina poduszkowa złożona z pojedynczych roślinek o różyczkach liściowych średnicy 1-2 cm. Poduszka wraz z kwiatami osiąga wysokość do 50 cm.
Liście
Drobne, wąskolancetowate, miękkie, intensywnie zielone.
Kwiaty
Żółte, rurkowate o średnicy ok. 1,5 cm, wystające ponad poduszkę złożoną z liści. Są duże w stosunku do niewielkich wymiarów różyczek liściowych, z których wyrastają. Kwitnie wiosną.

Zastosowanie i uprawa[edytuj | edytuj kod]

Szczególnie nadaje się do ogrodów skalnych, można go sadzić w szczelinach skalnych i na murkach[4]. Może też być uprawiany jako roślina okrywowa oraz w pojemnikach na balkonach i tarasach. Najlepsza jest żwirowo-próchniczna ziemia. Wiosną i latem powinna być stale wilgotna, należy więc roślinę w razie potrzeby podlewać. Po przekwitnięciu, gdy roślina przechodzi w stan spoczynku, gleba może być bardziej sucha[4]. Stanowisko powinno być słoneczne, gdyż w zacienionych miejscach roślina słabo kwitnie i nie tworzy tak zwartych poduszek. W zimie nie przemarza. Należy natomiast zadbać, by w tym okresie ziemia nie była podmokła, nadmiar wilgoci bowiem w zimie może spowodować obumarcie rośliny[3]. Rozmnaża się głównie przez podział (po przekwitnięciu).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-12].
  2. a b ING. [dostęp 2010-01-21].
  3. a b c Kwiaty.Ogrody. Pierwiośnik górski. [dostęp 2010-01-21].
  4. a b c Eugeniusz Radziul: Skalniaki. Warszawa: PWRiL, 2007. ISBN 978-83-09-01013-5.
  5. Flora Francji. [dostęp 2010-01-21].