Pijani Powietrzem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pijani Powietrzem
Inne nazwy Ściulani Luftem
Rok założenia 2001
Pochodzenie Polska
Gatunek hip-hop, chillout-rap, alternatywny hip-hop
Wydawnictwo muzyczne Future Hip Hop/Universal Music Polska
Powiązania Pokahontaz, Paktofonika, Ego
Skład
Wojciech "Fokus" Alszer
Rafał "Śliwka Tuitam" Śliwiak

Pijani Powietrzem – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop, znana również pod nazwą Ściulani Luftem. Powstała w 2001 roku z inicjatywy, wówczas członka zespołu Paktofonika - Wojciecha "Fokusa" Alszera oraz Rafała "Śliwki Tuitam" Śliwiaka, znanego z występów w zespole Ego. Równolegle powstał duet PFK Kombatanty, który miał stanowić swoistą odpowiedź na Pijanych Powietrzem. Jednakże ten projekt został wkrótce zarzucony. W jego skład wchodzili raperzy, również związani Paktofoniką i Ego, odpowiednio Sebastian "Rahim" Salbert i Tomasz "Siv" Łyko.

Jedyny album duetu Pijani Powietrzem zatytułowany Zawieszeni w czasie i przestrzeni ukazał się w 2002 roku. Materiał pomimo pozytywnego odbioru ze strony krytyków muzycznych jak i publiczności nie odniósł sukcesu komercyjnego. W latach późniejszych działalność formacji była niejednostajna i obejmowała jedynie koncerty.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Projekt powstał w 2001 roku w z inicjatywy zrzeszonych w kolektywie PFK Kompany raperów Wojciecha "Fokusa" Alszera oraz Rafała "Śliwki Tuitam" Śliwiaka[1]. Materiał z przeznaczeniem na debiut formacji został zarejestrowany pomiędzy wrześniem a październikiem tego samego roku w częstochowskim Radioaktywni Studio. Produkcji nagrań podjęli się: sam Alszer, a także Łukasz "Młody" Grabowski - członek składu Meridialu, Sebastian "Rahim" Salbert oraz ówczesny członek składu Ideo Piotr "DJ Haem" Jończyk, który był również autorem części scratch'y. W nagraniach wziął również udział Sebastian "DJ Bambus" Michalski. W międzyczasie grupa podpisała kontrakt wydawniczy z wytwórnią muzyczną Future Hip Hop. W 2002 roku utwór z repertuaru projektu pt. "Miniatury" ukazał się na kompilacji różnych wykonawców Twist & Hip-Hop.

Debiut fonograficzny Pijanych Powietrzem zatytułowany Zawieszeni w czasie i przestrzeni ukazał się 9 kwietnia 2002 roku w dystrybucji Universal Music Polska[2][3]. Na płycie znalazły się piosenki inspirowane takimi stylami muzycznymi jak jungle, drum'n'bass, czy house[4]. Wydawnictwo dotarło do 28. miejsca zestawienia OLiS. W ramach promocji zespół wziął udział w festiwalu Hip-hop Opole, podczas którego był wspierany przez beatboksera Marcina "Sota" Ziębę[5]. Tego samego roku zespół otrzymał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku - hip-hop[6]. Rok później Pijani Powietrzem wzięli udział w nagraniach jedynego albumu składu CiągDalszy - Za-gadka?. Twórcy wystąpili w utworze zatytułowanym "Dnoceanu". Z kolei sam Śliwka Tuitam gościł w utworze "Oczymarudzisz". Również w 2003 roku Fokus wraz z Rahimem i DJ-em Bambusem utworzył zespół pod nazwą - Pokahontaz. W efekcie działalność formacji Pijani Powietrzem uległa zawieszeniu. Pierwszy album nowego zespołu Fokusa pt. Receptura ukazał się w 2005 roku. Tego samego roku został wydany drugi album macierzystego zespołu Śliwki Tuitam - Ego, zatytułowany Nie ma takiego drugiego.

W międzyczasie Fokus wraz z DJ-em 5:CET i Lolą pracował nad projektem Brak2Sensu, który został jednak szybko zarzucony. Następnie raper podjął solową działalność artystyczną. Jego pierwszy album zatytułowany Alfa i Omega ukazał się w 2008 roku. W pochodzącym z płyty utworze pt. "Spacer" gościnnie wystąpił Śliwka Tuitam. 3 września 2009 roku ukazała się reedycja debiutu Pijanych Powietrzem[7]. Do albumu dołączono dodatkowy utwór pt. "Porywacze zapalniczek". Wznowienie było promowane podczas trasy koncertowej, podczas której Fokusa i Śliwkę Tuitam wspierali Michał "DJ WBK" Babij i DJ PP[8]. W roli gościa w występach uczestniczył również zespół Meridialu[8]. Rok później do sprzedaży trafił mixtape Ego pt. Ego Team. W 2011 roku koncerty Pijanych Powietrzem odbyły się m.in. w ramach działalności kolektywu PFK Kompany. Formacja wystąpiła m.in. w Rzeszowie, Bielsku-Białej i Krakowie, gdzie była wspierana przez Skorupa i grupy z podziemia artystycznego[9]. Tego samego roku ukazał się drugi album Fokusa pt. Prewersje.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście
POL
Zawieszeni w czasie i przestrzeni
 • Data: 9 kwietnia 2002
 • Wydawca: Future Hip Hop/Universal Music Polska
28[10]

Inne[edytuj | edytuj kod]

Album Rok Utwór Źródło
Twist & Hip-Hop 2002 Pijani Powietrzem - "Miniatury"
[11]
CiągDalszy - Za-gadka? 2003 "Dnoceanu" (gościnnie: Pijani Powietrzem) [12]
Trójkowy Ekspres Polska - Europa Pijani Powietrzem - "Labirynt" [13]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Pijani Powietrzem (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-01].
 2. Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie: leksykon muzyki hip-hop. Wydawn. Kurpisz S.A., 2005, s. 392. ISBN 978-83-89738-75-2.
 3. Pijani Powietrzem - Zawieszeni W Czas (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-26].
 4. Pijani Powietrzem (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-10-01].
 5. Hip-Hop Opole 2002 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-10-01].
 6. ZPAV: Fryderyki - nominowani i laureaci 2002 (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-06-26].
 7. 3 września premiera reedycji płyty Pijani Powietrzem (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-10-01].
 8. a b Aneta Błażejczyk: Podsumowanie trasy zespołu Pijani Powietrzem z okazji wydania reedycji "Zawieszeni w czasie..." (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-10-01].
 9. Pijani Powietrzem i A.J.K.S. na wspólnym koncercie (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-10-01].
 10. Olis - sprzedaż w okresie 15.04.2002 - 21.04.2002 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-02-16].
 11. Twist & Hip-Hop (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-10-01].
 12. CiągDalszy - "Za-Gadka?" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-10].
 13. Trójkowy Ekspres - Polska - Europa (pol.). www.nuta.pl. [dostęp 2012-10-01].