Pilar del Castillo Vera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pilar del Castillo
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 31 lipca 1952
Nador
Minister edukacji, kultury i sportu Hiszpanii
Okres od 2000
do 2004
Przynależność polityczna Partia Ludowa
Poprzednik Mariano Rajoy
Następca María Jesús San Segundo

Pilar del Castillo Vera (ur. 31 lipca 1952 w Nadorze) – hiszpańska polityk i wykładowca akademicki, była minister oraz posłanka do Kortezów Generalnych, deputowana do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła w 1974 studia na wydziale prawa Uniwersytetu Complutense w Madrycie. W ramach stypendium Programu Fulbrighta kształciła się na Ohio State University, gdzie uzyskała magisterium. W 1983 została doktorem, w 1986 mianowano ją profesorem prawa konstytucyjnego. W ramach pracy naukowej opublikowała kilkadziesiąt książek i artykułów poświęconych głównie partiom politycznym i kampaniom wyborczym, także w aspekcie finansowym. W latach 90. był też redaktorem czasopisma „Nueva Revista de Política” i przewodniczącą Centrum Badań Socjologicznych.

Od 2000 do 2004 sprawowała urząd ministra edukacji, kultury i sportu w rządzie José Aznara. W 2004 przez kilka miesięcy pełniła funkcję posłanki do Kongresu Deputowanych. W tym samym roku uzyskała mandat deputowanej do Parlamentu Europejskiego. W VI kadencji PE zasiadała w grupie EPP-ED i Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. W wyborach europejskich w 2009, 2014 i 2019[1] z powodzeniem ubiegała się o reelekcję.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]