Pinchas Menachem Joskowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pinchas Menachem Joskowicz
Lata życia ur. 1924 w Zduńskiej Woli
zm. 26 listopada 2010 w Jerozolimie
Naczelny rabin Polski
Okres urzędowania od 1988
do 1999
Poprzednik Uszer Zibes
Następca Michael Schudrich
Rabin Warszawy
Okres urzędowania od 1988
do 1999
Następca Baruch Rabinowitz

Pinchas Menachem Joskowicz (ur. 1924 w Zduńskiej Woli, zm. 26 listopada 2010 w Jerozolimie[1]) – rabin chasydzki Ger, w latach 1988–1999 naczelny rabin Polski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Zduńskiej Woli w wielodzietnej rodzinie chasydzkiej, związanej z dworem cadyków z Góry Kalwarii. Podczas II wojny światowej przebywał w getcie łódzkim, skąd następnie został przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Po zakończeniu wojny rozpoczął studia rabinackie w Bergen. Tam otrzymał smichę rabinacką. W 1947 wyemigrował do Izraela, gdzie w Jerozolimie dokończył studia w jesziwie. Razem z żoną, którą poznał w Izraelu byli wychowawcami w domu dziecka. W późniejszym okresie został pracownikiem Ministerstwa Opieki Społecznej. Prowadził także firmę farmaceutyczną, która istnieje do dziś.

W 1988, na mocy porozumienia władz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Izraela, został wybrany naczelnym rabinem Polski. Stosunki między rabinem a zarządem Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich nie układały się najlepiej ze względu na konserwatyzm religijny rabina i nieprzestrzeganie przez większość członków związku przykazań judaizmu ortodoksyjnego.

W 1996 ukazała się po polsku jego książka pt. Opowieść o radości i cierpieniu, w której zawarł swoje wspomnienia i refleksje dotyczące przedwojennej społeczności żydowskiej w Polsce.

W 1999 w czasie wizyty Jana Pawła II w sejmie Joskowicz zbulwersował część polskiej opinii publicznej skierowaną do papieża prośbą o usunięcie „krzyża papieskiego” z terenu dawnego obozu zagłady w Oświęcimiu: „Proszę, aby pan papież dał wezwanie do swoich ludzi, by także ten ostatni krzyż wyprowadzili z tego obozu”[2]. Wkrótce później złożył urząd i powrócił do Izraela.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zmarł rabin Joskowicz. jewish.org.pl. [dostęp 2010-11-28].
  2. Pinchas Menachem Joskowicz. [dostęp 25 marca 2009].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]