Piotr Chojnacki (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Chojnacki
Data i miejsce urodzenia 9 czerwca 1945
Ignacówka
Poseł II kadencji Sejmu
Okres od 19 września 1993
do 20 października 1997
Przynależność polityczna poseł niezrzeszony

Piotr Antoni Chojnacki (ur. 9 czerwca 1945 w Ignacówce) – polski polityk, sędzia i notariusz, senator II kadencji, poseł na Sejm II kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1963 ukończył szkołę średnią w Kłodawie, a w 1968 studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował w Sądzie Powiatowym w Kole, a następnie w Sądzie Wojewódzkim w Koninie. W 1977 został mianowany sędzią powiatowym, będąc wówczas najmłodszym sędzią w Polsce. W 1978 został mianowany na stanowisko sędziego wojewódzkiego. Uzyskał również uprawnienia notariusza.

W 1980 objął funkcję prezesa Wojewódzkiego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Stanowisko to (w ZSL, a od listopada 1989 w PSL-Odrodzenie) zajmował do stycznia 1990. Rezygnując z członkostwa w ugrupowaniu, powrócił do pracy w Sądzie Wojewódzkim. W kwietniu tego samego roku został jego wiceprezesem. W latach 1991–1993 sprawował mandat senatora II kadencji. Został wybrany jako kandydat niezależny w województwie konińskim. Później przystąpił do Polskiego Stronnictwa Ludowego. W 1993 z ramienia tej partii uzyskał mandat posła na Sejm II kadencji. Zasiadał m.in. w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Obrony Narodowej. W 1997 odszedł z PSL i jako kandydat niezależny bez powodzenia startował do Senatu w kolejnych wyborach. Następnie został jednym z regionalnych liderów Partii Ludowo-Demokratycznej Romana Jagielińskiego. W latach 1998–2002 pełnił funkcję radnego sejmiku wielkopolskiego I kadencji.

Później wycofał się z działalności politycznej. Prowadził własną kancelarię notarialną w Koninie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]