Piotr Jankowski (lekarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Jankowski
Data urodzenia 11 listopada 1970
profesor nauk medycznych
Specjalność: choroby wewnętrzne, kardiologia,
Alma Mater Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Doktorat 2001 – medycyna
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Habilitacja 2007 – medycyna
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Profesura 2016
Nauczyciel akademicki
Uczelnia Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Piotr Jankowski (ur. 11 listopada 1970) – polski kardiolog, internistaprofesor nauk medycznych. Specjalizuje się w profilaktyce[1] i leczeniu choroby niedokrwiennej serca oraz stanów do niej prowadzących[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studia medyczne ukończył w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1995, gdzie następnie został zatrudniony i zdobywał kolejne awanse akademickie i kliniczne[3]. Pierwszy stopień specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych uzyskał w 1999, zaś drugi - w 2004. Stopień doktorski zdobył w 2001 na podstawie rozprawy pt. Ocena realizacji prewencji wtórnej choroby niedokrwiennej serca w wybranej grupie chorych. Habilitował się w 2007 na podstawie dorobku naukowego i rozprawy pt. Prognostyczne znaczenie pulsacyjnej komponenty ciśnienia tętniczego u chorych poddanych badaniu koronarograficznemu. W 2007 uzyskał specjalizację z kardiologii, a w roku 2012 został mianowany profesorem nadzwyczajnym UJ. Tytuł naukowy profesora nauk medycznych został mu nadany w 2016. Należy do Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, gdzie między innymi przewodniczył Sekcji Prewencji i Epidemiologii oraz Komisji Promocji Zdrowia, a obecnie jest sekretarzem Towarzystwa[4]. Członek Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Recenzent polskich i zagranicznych czasopism naukowych. Autor kilkuset publikacji naukowych oraz projektów poprawiających organizację opieki medycznej w Polsce.

Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Otrzymał m.in. nagrody Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Ministra Zdrowia, Fundacji "Promocja Zdrowia". Obecnie pracuje w I Oddziale Klinicznym Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie[5]. Organizator wielu konferencji naukowych, między innymi cyklu konferencji Kardiologia prewencyjna[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]