Piotr Krawczyk (generał)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne osoby nazywające się Piotr Krawczyk.
Piotr Krawczyk
Ilustracja
generał brygady generał brygady
Data i miejsce urodzenia 1 grudnia 1969
Stoczek Łukowski
Siły zbrojne Roundel of Poland (1921–1993).svg Siły Powietrzne RP
Jednostki 11 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego,
36 Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego,
Lotnicza Akademia Wojskowa
Odznaczenia
Brązowy Krzyż Zasługi Medal Srebrny za Długoletnią Służbę Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”

Piotr Krawczyk (ur. 1 grudnia 1969 w Stoczku Łukowskim) – pilot wojskowy, generał brygady Wojska Polskiego[1], doktor nauk wojskowych[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej oraz Akademii Obrony Narodowej (AON), gdzie ukończył między innymi studia magisterskie oraz studia podyplomowe w zakresie pedagogiki[1]. W 2004 uzyskał na Wydziale Lotnictwa i Obrony Powietrznej AON stopień doktora nauk wojskowych, specjalność: nauki wojskowe[2]. W trakcie służby wojskowej pełnił między innymi funkcję dowódcy klucza oraz zastępcy dowódcy eskadry w 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Był pracownikiem naukowym AON. W latach 2008–2011 pełnił służbę na stanowisku starszego specjalisty w Dowództwie Sił Powietrznych, a następnie zastępcy dowódcy grupy – dowódcy eskadry w 36 Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego i starszego specjalisty w Dowództwie Sił Powietrznych[1].

W 2015 został powołany na stanowisko szefa oddziału w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych i w tym samym roku awansowany na stopień pułkownika. Od lipca 2016 jest komendantem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, zaś 29 listopada tego samego roku otrzymał nominację na stopień generała brygady WP[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d ''Uroczystość wręczenia awansów generalskich'', mon.gov.pl [dostęp 2016-12-01].
  2. a b Dr Piotr Jan Krawczyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2016-12-01].