Piotr Kubis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piotr Kubis (ur. 15 lipca 1869 w Starych Siołkowicach, zm. po 1922) – działacz społeczny, urzędnik samorządowy, poseł na Sejm I kadencji w latach 1922-1927.

Niewiele o jego życiu wiadomo. Obowiązkową dwuletnią służbę w niemieckiej armii odbył w artylerii polowej. Był ławnikiem w gminie Góry w ówczesnym powiecie wrzesińskim, w 1918 r. został delegatem na Sejm Dzielnicowy w Poznaniu. Osiedlił się w Sadowie koło Lublińca, gdzie prowadził gospodarstwo rolne i został ławnikiem gminy Sadów, pełnił też funkcję skarbnika lublinieckiego powiatowego Związku Kółek Rolniczych. W okresie plebiscytu był przewodniczącym miejscowego komitetu plebiscytowego i biura parytetowego.

W 1922 r. został z listy Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej (ChZJN, lista nr 8) wybrany na posła w okręgu wyborczym nr 38 (Huta Królewska, Świętochłowice, Lubliniec, Tarnowskie Góry) wybrany na posła I kadencji. Należał do Klubu Parlamentarnego Chrześcijańsko-Narodowego Stronnictwa Pracy[1] Wojciecha Korfantego), był członkiem komisji petycyjnej.

Brak informacji o dalszych jego losach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz i Witold Rzepeccy, Sejm i Senat 1922-1927, Poznań 1923, s. 471.