Piotr Poveda Castroverde

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Piotr Poveda Castroverde OCD

Pedro Poveda Castroverde
prezbiter i męczennik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 grudnia 1874
Linares
Data i miejsce śmierci 28 lipca 1936
Madryt
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 10 października 1993
Plac Świętego Piotra, Rzym
przez Jana Pawła II
Kanonizacja 4 maja 2003
Plac Kolumba, Madryt
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 28 lipca
Patron Instytutu Terezjańskiego
Szczególne miejsca kultu Santa María de los Negrales

Piotr Poveda Castroverde, właśc. hiszp. Pedro Poveda Castroverde (ur. 3 grudnia 1874 w Linares, zm. 28 lipca 1936 w Madrycie) – hiszpański ksiądz i karmelita bosy, teolog, założyciel Instytutu Terezjańskiego, męczennik wojny domowej w Hiszpanii, święty Kościoła katolickiego.

Urodził się w religijnej rodzinie. Mając 15 lat w 1889 roku wstąpił do seminarium diecezjalnego w Jaén. W dniu 17 kwietnia 1897 roku w Guadix otrzymał święcenia kapłańskie. W 1900 roku ukończył licencjat z teologii w Sewilli, a w 1906 roku został mianowany kanonikiem w sanktuarium maryjnym w Covadonga. W 1911 roku otworzył Akademię św. Teresy z Avili dla studentów, a także był założycielem Instytutu Terezjańskiego (stowarzyszenie świeckich katolików, hiszp. Institución Teresiana) w Rzymie. Częścią jego pracy duszpasterskiej była zaangażowanie w pomoc najuboższym, działalność dobroczynna, wydawnicza, społeczna i edukacyjna[1]. Zakładał szkoły i warsztaty dla ludzi z marginesu społecznego. Był autorem opublikowanych i wznawianych opracowań traktujących o problemach Kościoła w dobie sekularyzacji, a także wychowania i kształcenia otwartego na wartości ludzkie i chrześcijańskie[1]. Wspomagał organizacje studenckie, młodzieżowe, kobiece i stowarzyszenia rodziców związane z Akcją Katolicką, a także społeczne walczące z analfabetyzmem i biedą[1].

W czasie wojny domowej, podczas prześladowań religijnych Kościoła katolickiego 27 lipca 1936 roku został aresztowany, a następnego dnia znaleziono jego rozstrzelane ciało[1].

W Kościele katolickim wspominany jest w dzienną rocznicę śmierci.

Został beatyfikowany w dniu 10 października 1993, a kanonizowany 4 maja 2003 roku. Obu aktów dokonał papież Jan Paweł II.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 1: A-C. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 416. ISBN 83-7097-271-3.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]