Piotr Słonimski (ojciec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Słonimski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 5 grudnia 1893
Warszawa
Data i miejsce śmierci 2 września 1944
Warszawa
Zawód, zajęcie zoolog, embriolog

Piotr Wacław Słonimski (ur. 5 grudnia 1893 w Warszawie, zm. 2 września 1944 tamże) – polski lekarz, zoolog, histolog i embriolog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie pochodzenia żydowskiego, jako syn Stanisława Słonimskiego i Eugenii z Poznańskich. Studiował na Uniwersytecie Lwowskim, przerwał naukę w 1914, gdy w szeregach Legionów walczył w I wojnie światowej a następnie w wojnie polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu walk kontynuował przerwaną naukę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 1922 przedstawił przygotowaną pod kierunkiem prof. Konstantego Janickiego pracę doktorską i uzyskał tytuł doktora filozofii w dziedzinie zoologii. Następnie rozpoczął studia medyczne, które ukończył w 1928. Równolegle do nauki od 1918 pracował jako starszy asystent, a później adiunkt w Zakładzie Histologii i Embriologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Pełnił funkcję sekretarza warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Biologicznego. Współpracował z pismem "Folia Morphologica". Podczas II wojny światowej wykładał na tajnych kompletach na UW, był więziony na Pawiaku. Zginął 2 września, w czasie powstania warszawskiego, podczas bombardowania Mokotowa, gdy wykonywał zabieg operacyjny. Był wtedy lekarzem w szpitalu powstańczym przy ul. Malczewskiego 3/5, którego bombardowanie nasiliło się po wywieszeniu flagi z symbolem Czerwonego Krzyża[1].

Brat Antoniego Słonimskiego. Z małżeństwa z Janiną z Sobeckich miał syna, późniejszego genetyka Piotra Słonimskiego. Janina Słonimska w szpitalu powstańczym była pielęgniarką i instrumentariuszką, zginęła razem z mężem[2].

Publikował na temat systematyki i ekologii wrotków i wypławków, zajmował się przyżyciowym barwieniem komórek, wpływem hormonów tarczycy na wzrost i rozwój kręgowców.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Feliksiak: Słownik biologów polskich. Warszawa: Państwowe Wydaw. Naukowe, 1987, s. 493. ISBN 83-01-00656-0.
  • Gabriel Brzęk, Straty wśród zoologów polskich w następstwie II wojny światowej, "Analecta. Studia i materiały z dziejów nauki" 6/2 (12) (1997) s. 184.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]