Piotr Stawiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Stawiński
Kraj działania  Polska
Data urodzenia 1959
doktor habilitowany nauk humanistycznych
Alma Mater Akademia Ekonomiczna w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński
Doktorat 1990 – socjologia
Uniwersytet Śląski
Habilitacja 1999 – religioznawstwo
Uniwersytet Jagielloński
profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie

Piotr Stawiński (ur. 1959[1]) – polski religioznawca i socjolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1983 uzyskał tytuł magistra ekonomii w Akademii Ekonomicznej w Krakowie na podstawie pracy pt. Organizacja polskiego handlu zagranicznego w latach 1950-1980). W 1986 po studiach w Instytucie Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) został magistrem religioznawstwa po obronie pracy pt. Religia w życiu Lwa Tołstoja[2]. W 1990 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach otrzymał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie socjologii w oparciu o rozprawę Rola doktryny religijnej w kształtowaniu życia społeczno-politycznego muzułmańskiej sekty Ahmadijja[3]. Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie religioznawstwa uzyskał w 1999 w UJ w oparciu o dorobek naukowy oraz rozprawę pt. Demonizm i czary w życiu społecznym purytanów amerykańskich okresu kolonialnego[2][3].

Był nauczycielem akademickim w Instytucie Religioznawstwa Wydziału Filozoficznego UJ, profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Historii Wydziału Filologiczno-Historycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie[3]. Obecnie jest zatrudniony jako profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie[3].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

 • Religioznawstwo. Zagadnienia wybrane, Tarnobrzeg 1987[2].
 • Religie Europy przedchrześcijańskiej, Chin, Japonii i Ameryki Środkowej. Historia porównawcza - wybór tekstów, Częstochowa 1988[2].
 • W zborze i na zesłaniu. Z dziejów nurtów ewangelicznych w Imperium Rosyjskim 2 poł. XIX - pocz. XX w., Częstochowa 1993[2].
 • Ahmadijja - islam zreformowany, Częstochowa 1994[2].
 • Demonizm i czary w życiu społecznym purytanów amerykańskich okresu kolonialnego, Częstochowa: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej, 1997[1].
 • Sekty, schizmy i herezje w Rosji (słownik), Kraków: "Musica Iagellonica", 2000.[1].
 • Boży eksperyment. Purytanie w siedemnastowiecznej Ameryce, Lublin: Wydawnictwo Polihymnia, 2012[1].
 • Religia a współczesne stosunki międzynarodowe (współredaktor naukowy), Krakowskie Towarzystwo Edukacyjne - Oficyna Wydawnicza AFM, 2010[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e Stawiński, Piotr (1959- ).. bn.org.pl. [dostęp 2015-01-09].
 2. a b c d e f Piotr Stawiński. up.krakow.pl. [dostęp 2015-01-09].
 3. a b c d dr hab. Piotr Stawiński. nauka-polska.pl. [dostęp 2015-01-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]