Piotr Steczkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Steczkowski
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 30 stycznia 1966
Jasło
doktor habilitowany nauk prawnych
Specjalność: prawo kanoniczne
Alma Mater Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Habilitacja 2013
UKSW
profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Rzeszowskiego

Piotr Steczkowski (ur. 30 stycznia 1966 w Jaśle) – polski duchowny katolicki, kanonista, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Rzeszowskiego (UR), kanonik gremialny Jasielskiej Kapituły Kolegiackiej, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie od 2018.

Wykształcenie i praca naukowo-badawcza[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Jaśle[1]. Maturę uzyskał w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w rodzinnej miejscowości. Odbył studia magisterskie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz studia doktoranckie w Rzymie[1]. W 1998 obronił rozprawę doktorską.

W 2013 uzyskał na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW stopień doktora habilitowanego nauk prawnych na podstawie dorobku oraz rozprawy habilitacyjnej pt. Penitencjaria Apostolska (XIII-XVI w.) - powstanie, ewolucja, odnowienie[2].

Zajmuje stanowisko profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Teorii Prawa i Doktryn Polityczno-Prawnych Wydziału Prawa i Administracji UR[3]. Jest także nauczycielem akademickim na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie[4].

Był członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Prawa Wyznaniowego i członkiem jego Komisji Rewizyjnej[5].

Działalność kościelna i społeczna[edytuj | edytuj kod]

Święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1991 w Przemyślu. Jest kapłanem diecezjalnym posługującym w diecezji rzeszowskiej[6]. Jako wikariusz pracował m.in. w Tyczynie oraz parafii św. Rocha w Rzeszowie. Pełni funkcję obrońcy węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim w Rzeszowie i wykładowcy w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie[1]. Od 2011 diecezjalny egzaminator egzaminów proboszczowskich z zakresu prawa[7]. 30 czerwca 2018 został mianowany przez biskupa rzeszowskiego Jana Wątrobę kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie[8]. Funkcję tę pełni od 1 lipca.

Jest publicystą gazety Nasz Dziennik[9].

Godności i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

10 marca 2018 został przyjęty do grona kanoników gremialnych Jasielskiej Kapituły Kolegiackiej[10] działającej przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle; z przywilejem noszenia rokiety i mantoletu (Rochettum et Mantolettum)[11].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Etyka, deontologia, prawo. Konferencja naukowa „Etyka profesji prawniczych - wyzwania i współczesność (red. nauk.), Rzeszów 2008.
  • Penitencjaria apostolska (XIII-XVI w.) - powstanie, ewolucja, odnowienie, Rzeszów 2013.
  • Pierwszy Synod Diecezji Rzeszowskiej. Ecclesia Catholica. Diecezja Rzeszowska. Synod (1; 2001-2004), Rzeszów 2004.
  • Polityka wyznaniowa a prawo III Rzeczypospolitej (red. nauk. wspólnie z Michałem Skwarzyńskim), Wydawnictwo KUL, Lublin 2016.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]