Piotr Strembicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Strembicki
Pseudonim Szpenio, Shpenyo oraz Shpenyagah
Data urodzenia 5 września 1962
Instrumenty Gitara Instrument klawiszowy
Gatunki Reggae Funk
Zawód Muzyk
Zespoły
Ultraviolet, Salut,I-land, Kultura, Izrael, Zgoda

Piotr Strembicki (także: Szpenio, Shpenyo oraz Shpenyagah; ur. 5 września 1962) – polski muzyk reggae i funk, kompozytor, producent i realizator dźwięku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Lata 80.[edytuj | edytuj kod]

W latach 80. występował jako basista, gitarzysta i klawiszowiec w zespołach Ultraviolet, Salut, I-land, Kultura, Izrael (współpracował m.in. przy albumach Biada, biada i Nabij Faję, był też realizatorem dźwięku na wielu koncertach m.in. stosując na żywo technikę dub), od ok. 1985 r. jako basista w zespole Zgoda, a od 2006 Funkastik Crew & Funky Family.

Najbardziej znany jest jego udział na dwóch pierwszych płytach solowych Kazika Staszewskiego: Spalam się i Spalaj się!. Był jednym z kompozytorów i producentów tych płyt (programowanie, edycja midi, nagranie, miksowanie). Grał też na klawiszach, gitarze basowej, skreczował i śpiewał w chórkach.

Lata 90.[edytuj | edytuj kod]

W latach 90. komponował m.in. podkłady do reklam radiowych, realizował dźwięk do filmów dokumentalnych, zajmował się oprawą dźwiękową pokazów mody, a nawet produkcją dźwięku i uruchamianiem serwisów telefonicznych. Był realizatorem w studio nagraniowym w Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie, gdzie zajął się produkcją i realizacją dźwięku materiałów demo szeregu zespołów, m.in. Sparagmos, Hate czy Hipocampus. Był realizatorem i producentem dźwięku "Invitation from host of rath" (1992) i "Error" (1994) zespołu Sparagmos.

XXI wiek[edytuj | edytuj kod]

W latach 2004-2006 współpracował z labelem PROSTO, gdzie w studio wraz z Wacem zajmował się produkcją dźwięku i nagraniem wokali Bilona i Wilka w ramach projektu "Klucz" Hemp Gru, a także Zipery "Druga strona medalu" oraz wielu innych.

Od 2005 r. współpracuje z Mateuszem Szlachtyczem jako dźwiękowiec przy kamerze, a także oprawiał dźwiękowo program KOMIX emitowany przez TVP Kultura. Przygotował też udźwiękowienie ponad 200 odcinków animowanych wersji polskich komiksów w ramach Antologii Polskiego Komiksu, również emitowanej przez TVP Kultura. Zajmował się też oprawą dźwiękową programów telewizyjnych oraz wideoklipów.

W tym też roku z inicjatywy gitarzysty - Pawła Żukowskiego ["Żuka"] i basisty - Piotra Strembickiego powstaje FUNKASTIK CREW & FUNKY FAMILY - grupa akompaniująca różnym wykonawcom. Zespół porusza się w gatunku muzyki reggae i funk. Na przestrzeni wielu lat z grupą współpracowało wielu muzyków, między innymi : Piotr Wcisło - perkusja, Daniel Rojek - gitara, Piotr Dubiel - gitara, Kostek Plewicki - klawisze, Staszek Wysocki - perkusja, Kazimierz Bat-perkusja, Sławek Pawlak - instrumenty perkusyjne, Leszek Zbroziński - klawisze, Bartek Szemis - perkusja, Kazimierz Bat - perkusja, Wojtek Józefowicz - trąbka, Maciek Guzowski - harmonijka, Mikołaj Tabako - trąbka, Sławek Gołaszewski - saksofon sopranowy.

Od 2006 r. wraz z gronem przyjaciół organizuje niekomercyjną imprezę "Święto muzyki - imieniny Piotra i Pawła" [w skrócie PiP].

W latach 2008, 2009 i 2010 wspierał Fundację Ręką Dzieło jako kierownik sceny podczas festiwalu "Dobra Muzyka w Dobrym Mieście".

W 2011 r. wraz z Mateuszem Szlachtyczem zakończył prace nad filmem dokumentalnym o twórcach komiksowych w czasach PRL-u pt.: "W ostatniej chwili", który został wyemitowany - nomen omen - w ostatnich dniach 2011 roku[1]. W filmie tym Piotr Strembicki zajmował się kompleksowo nagraniem i edycją dźwięku oraz kompozycją większości muzyki.

W roku 2014 wraz z kolektywem filmowym Mamy To brał udział w pracach nad reklamą społeczną pt.: "Mięso", która zdobyła nagrodę "Najlepsza reklama społeczna roku 2014"[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]