Piotr Szadkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Szadkowski
plutonowy plutonowy
Data i miejsce urodzenia 19 października 1898
Opatówek
Data i miejsce śmierci 15 października 1926
Opatówek
Przebieg służby
Siły zbrojne Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie
Jednostki 2 pułk piechoty
Główne wojny i bitwy wojna polsko-bolszewicka
Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (1920-1941)

Piotr Szadkowski (ur. 19 października 1898 w Opatówku, zm. 15 października 1926 tamże) – plutonowy Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej, kawaler Orderu Virtuti Militari.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie Antoniego oraz Marii z domu Czernik. W rodzinnej miejscowości ukończył szkołę powszechną, a następnie wyuczył się zawodu kołodzieja od ojca, który pracował w tym zawodzie. Był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej[1].

W listopadzie jako ochotnik wstąpił w szeregi Wojska Polskiego, gdzie otrzymał przydział do 8 kompanii 2 pułku piechoty i w którym otrzymał awans na stopień plutonowego[1]. Razem z pułkiem walczył na froncie podczas trwającej wojny polsko-bolszewickiej. Wykazał się odwagą podczas walk w okolicy wsi Czerniawka, kiedy nagle poderwał kompanię do ataku na pozycje nieprzyjaciela zapobiegając przed grożącym jej okrążeniem. Za czyn ten został wyróżniony nadaniem Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari[2][3].

Po zakończeniu wojny w dalszym ciągu mieszkał w Opatówku, gdzie trudnił się rzemiosłem oraz handlem. Pracując założył również koło Związku Strzeleckiego. Zmarł po ciężkiej chorobie. Pochowany został na miejscowym cmentarzu. Rodziny nie założył[3].

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Polak (red.) 1993 ↓, s. 205.
  2. Sitko 1928 ↓, s. 47.
  3. a b c d Polak (red.) 1993 ↓, s. 206.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]