Piotr Szturmowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Szturmowski
Ilustracja
Tablica pamiątkowa
Imię przy narodzeniu Piotr
Data i miejsce urodzenia 22 lutego 1887
Czarna Woda
Data i miejsce śmierci 12 września 1939
Pogódki
Przyczyna śmierci mord hitlerowski
Miejsce spoczynku Pogódki
Zawód, zajęcie polityk, działacz społeczny
Biblioteka Miejska

Piotr Szturmowski (ur. 22 lutego 1887 w Czarnej Wodzie, zm. 12 września 1939 w Pogódkach) – poseł na Sejm w latach 1922–1935, polityk i działacz społeczny,

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Piotr Szturmowski, syn Walentego i Anny z d. Łęgowskiej, urodził się w 1887 roku w Czarnej Wodzie, jako jedno z sześciorga dzieci. Pruską szkołę ludową ukończył w Czarnej Wodzie. Już jako szesnastoletni chłopiec działał w Legalnym Towarzystwie Oświaty Ludowej. Udzielał się również społecznie w miejscowym kółku rolniczym. Odbył służbę wojskową w 163. Pułku Piechoty Niemieckiej, gdzie dosłużył się stopnia podoficera aspiranta.

W wieku 25 lat Szturmowski ożenił się (1912 r.) z Melanią Szczodrowską. Zamieszkał w Tomaszowie k. Pogódek na 13 hektarowym gospodarstwie rolnym. Został wybrany sołtysem oraz członkiem Sejmiku Powiatowego w Kościerzynie. Należał do Towarzystwa Oświaty Ludowej i Kółka Rolniczego w Pogódkach.

Po wybuchu I wojny światowej Piotr Szturmowski został zmobilizowany i skierowany na front. Służył jako sanitariusz na froncie wschodnim, a potem we Francji. Po powrocie z wojny, założył Koło Związku Narodowo-Ludowego w Pogódkach i został jego prezesem.

5 listopada 1922 r. Piotr Szturmowski z ramienia Związku Ludowo-Narodowego został wybrany na posła do Sejmu RP w okręgu wyborczym nr 29, obejmującym powiaty: Tczew, Starogard, Gniew, Kościerzyna, Kartuzy, Wejherowo i Puck. Funkcję posła sprawował do 1935 roku. Pracował w Komisji Rolnictwa. W przemówieniu w Sejmie z dnia 21 marca 1935 r., mówił wyraźnie o zagrożeniu „całości państwa polskiego”.

Po wybuchu II wojny światowej i wkroczeniu wojsk niemieckich do Polski, został w dniu 12 września 1939 r. aresztowany i przewieziony na Posterunek Policji w Pogódkach, gdzie straszliwie go skatowano i po wywiezieniu do lasu koło wsi Kobyle, rozstrzelano. Po wyzwoleniu jego zwłoki zostały ekshumowane i pochowane na cmentarzu w Pogódkach.

W 1996 r. jednej z ulic w Czarnej Wodzie nadano imię Piotra Szturmowskiego.

Również Biblioteka Miejska w Czarnej Wodzie otrzymała jego imię.

W dniu 3 maja 1997 r. został Patronem Publicznej Szkoły Podstawowej w Pogódkach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]