Piotr Todorowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Todorowski
Ilustracja
Piotr Todorowski podczas uroczystego nadania mu przez Władimira Putina Orderu Zasług dla Ojczyzny w 2000 roku
Prawdziwe imię i nazwisko Piotr Jefimowicz Todorowski
Data i miejsce urodzenia 26 sierpnia 1925
Bobryniec, ZSRR
Data i miejsce śmierci 24 maja 2013
Moskwa, Rosja
Zawód reżyser, scenarzysta
Odznaczenia
Order „Za Zasługi dla Ojczyzny” II klasy Order „Za Zasługi dla Ojczyzny” III klasy Order „Za Zasługi dla Ojczyzny” III klasy Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Wojny Ojczyźnianej II klasy Order „Znak Honoru” Medal „Za Zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945” Medal „Za zdobycie Berlina” Medal „Za Wyzwolenie Warszawy” Medal Weterana Pracy

Piotr Jefimowicz Todorowski (ros. Пётр Ефимович Тодоровский; ur. 26 sierpnia 1925 w Bobryńcu, zm. 24 maja 2013 w Moskwie) – radziecki i rosyjski reżyser i scenarzysta filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Latem 1943 został kursantem wojskowej szkoły piechoty w Saratowie, w 1944 został skierowany na front wojny z Niemcami w składzie 93 pułku piechoty 76 Dywizji Piechoty 47 Armii 1 Frontu Białoruskiego, brał udział w walkach, m.in. wyzwalaniu Warszawy, Bydgoszczy, Szczecina i zdobywaniu Berlina, dochodząc do Łaby. W latach 1949-1954 uczył się na Wydziale Operatorskim WGIK-u, po czym rozpoczął pracę w studiu kinowym w Odessie, gdzie pracował ok. 10 lat. W 1962 debiutował jako reżyser, a w 1970 jako aktor.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

reżyser[edytuj | edytuj kod]

scenarzysta[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Nominowany do nagrody Sekcji Rosyjskiej Erosa, nagrody Sekcji Tu idzie młodość i nagrody Złotego Niedźwiedzia.

Za "Wierność" w 1965 roku zdobył nagrodę na Festiwalu Filmowym w Wenecji, a za "Romans polowy" w 1983 roku został nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Zmarł w Moskwie w wieku 87 lat. Przyczyną zgonu były powikłania po zapaleniu płuc[1]. Pochowany na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]