Piotrków Pierwszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wsi. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Piotrków Pierwszy
wieś
Ilustracja
Zgodnie z ruchem wskazówek zegara: pole w okolicach wsi, maszty eR Piotrków, dworek, Zespół szkół w Piotrkowie, boisko Orlik, kościół parafialny, wjazd do Piotrkowa od strony Jabłonny
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Powiat lubelski
Gmina Jabłonna
Sołectwo Piotrków Pierwszy
Wysokość 223-286 m n.p.m. m n.p.m.
Liczba ludności (2017) 757[1]
Strefa numeracyjna 81
Kod pocztowy 23-114[2]
Tablice rejestracyjne LUB
SIMC 0381255
Położenie na mapie gminy Jabłonna
Mapa lokalizacyjna gminy Jabłonna
Piotrków Pierwszy
Piotrków Pierwszy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Piotrków Pierwszy
Piotrków Pierwszy
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Piotrków Pierwszy
Piotrków Pierwszy
Położenie na mapie powiatu lubelskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu lubelskiego
Piotrków Pierwszy
Piotrków Pierwszy
Ziemia51°02′32″N 22°38′41″E/51,042222 22,644722
Droga wojewódzka DW835 w Piotrkowie

Piotrków Pierwszy (w 1388 Piotrkow kop., 1453 Pyotrkow) – wieś w Polsce, położona w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, w gminie Jabłonna[3][4], przy drodze wojewódzkiej nr 835.

Do 1954 r. istniała gmina Piotrków. W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do ówczesnego województwa lubelskiego.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Piotrków leży na Wyżynie Lubelskiej u źródeł strugi Czerniejówki. Jest położony w centralnej części województwa lubelskiego w powiecie lubelskim w gminie Jabłonna. Zamieszkiwany przez ok. 1700 osób (z Piotrkowem Pierwszym, Drugim i Kolonią). Na jednym ze wzgórz w miejscowości znajduje się masz nadawczy ER Piotrków.

Integralne części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Piotrków Pierwszy[3][4]
SIMC Nazwa Rodzaj
1065131 Sachalin przysiółek

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W miejscowości znajdują się :

 • Gminne Centrum Kultury (GCK);
 • szkoła podstawowa, gimnazjum publiczne;
 • przedszkole publiczne;
 • Klub Sportowy PLKS „Piotrcovia” Piotrków;
 • ochotnicza straż pożarna (Włączona do KSRG)
 • Boisko „Orlik” (przy budynku szkoły)
 • Maszt nadawczy ER Piotrków
 • Dworek (obecnie własność prywatna) – zbudowany przez Aleksandra Freytaga zarządcę majątku państwowego w Piotrkowie.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Piotrków znajduje się nad ważnymi szlakami drogowymi województwa lubelskiego:

Odległość od ważniejszych ośrodków miejskich:

Do Piotrkowa co kilkanaście minut kursują busy z Lublina i do Lublina. Ponadto przez Piotrków przejeżdżają busy i autobusy z i do Bychawy, Biłgoraja, Krasnegostawu, Szczebrzeszyna ale też Przemyśla, Zamościa i Warszawy.

Edukacja i kultura[edytuj | edytuj kod]

Budynek, w którym mieści się teraz szkoła powstał w 1965 r. z inicjatywy Pawła Dąbka, który pochodził z Piotrkowa. Obok został wybudowany również blok, w którym mieszkają nauczyciele zatrudnieni w szkole. Do 1973 r. mieściła się tu szkoła podstawowa, przedszkole i Liceum Ekonomiczne. Następnie liceum zakończyło swoją działalność i na jego miejsce powstał Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, a szkoła podstawowa przekształciła się w Gminną Szkołę Zbiorczą w Piotrkowie.

W 2001 r. Ośrodek Szkolno–Wychowawczy zakończył działalność, a powstało gimnazjum publiczne w Piotrkowie. Na terenie Piotrkowa znajduje się przedszkole publiczne, szkoła podstawowa, gimnazjum publiczne, gminny ośrodek kultury, Ochotnicza Straż Pożarna, kościół, poczta, a także stary drewniany dworek będący teraz własnością prywatną. W miejscowej szkole kształcą się nie tylko dzieci z Piotrkowa, ale również Piotrkówka, Chmiela, Skrzynic.

Drugą inwestycją rozpoczętą również z inicjatywy Pawła Dąbka jest Gminny Ośrodek Kultury – jego projekt budowy powstał na początku lat sześćdziesiątych. Fundamenty położono w 1964 r. i rozpoczęto budowę. Budowa z różnych przyczyn nie została ukończona. Zręby budynku przez długie lata stały i niszczały. Dopiero w 1983 r. podjęte zostały na nowo prace dzięki dotacji Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie i w maju 1986 r. GOK został oddany do użytku. Obecnie w budynku mieści się dom kultury, biblioteka publiczna, poczta, a także straż pożarna.

Szkoła w Piotrkowie została wybudowana w ramach akcji „Szkoła tysiąclecia” w 1965 roku, budynek jest Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Piotrków pochodzi od imienia jakiegoś Piotra, który miał się osiedlić u źródeł, z których bierze początek Czerniejówka.

Piotrków jest bardzo starą wsią. Według W. Koźmiana, wieś istniała we wczesnym średniowieczu. Była własnością królewską, a zarządzał nią dzierżawca Pieszyk z Frydrychowa i Kosarzowa. W 1388 r. król Władysław Jagiełło przeniósł wieś na prawa magdeburskie. Wieś należała wtedy do parafii Krzczonów.

W 1453 roku Piotrków graniczył z Jabłonną. W 1565 nadal był własnością królewską, 3 łany należały do wójta i były obsadzone 2 kmieciami i karczmarzem oraz znajdowało się w nim 74 kmieci na 46 łanach, 10 karczmarzy na 9,5 łanach, 2 kołodziejów, 10 zagród, 10 bartników z czego 2 na wolniźnie i młyn[5].

Mieszkańcy miejscowości walczyli w wojnach tatarskich, kozackich, moskiewskich, węgierskich i szwedzkich. 3 kwietnia 1671 Król Polski Michał Korybut Wiśniowiecki wydał przywilej potwierdzający trzem rodzinom posiadanie trzech łanów we wsi Piotrków w starostwie lubelskim za udział w wojnach. W 1676 r. dzierżawcą wsi był Jan Potocki. W tym czasie Piotrków zamieszkiwało 270 poddanych w tym 5 żydów. W 1827 r. w miejscowości było 37 domów i 230 mieszkańców. Piotrków w tym czasie był miejscowością gminną. W skład gminy wchodziły: Chmiel wieś i folwark, Czerniejów wieś i folwark, Jabłonna wieś i folwark, Majdan-Wolnica, Majdan Nowy, Piotrków wieś i folwark, Piotrkówek Stary, Piotrkówek Nowy, Skrzynice.

Podczas I wojny światowej przetaczał się tędy front, cała wieś została spalona. Gdy front odszedł miejscowa ludność musiała sprzątać pola zalane trupami żołnierzy armii austro-węgierskiej i armii carskiej. Do dziś istnieją pozostałości okopów w lasach[6].

W miejscowości znajdują się trzy Cmentarze wojenne z I wojny światowej wpisane na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa[7]

Sport[edytuj | edytuj kod]

Orlik” w Piotrkowie

Obiekty sportowe

 • Kompleks boisk „Orlik” (przy zespole szkół)
 • Boisko klubu sportowego PLKS „Piotrcovia” Piotrków

Miejscowym klubem sportowym jest „Piotrcovia” Piotrków założony w 2003 roku, a od sezonu 2013/2014 grający w lubelskiej A-klasie[8].

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

Kościół parafialny

Osoby związane z Piotrkowem[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Sołectwa będą miały więcej pieniędzy!. jablonna.lubelskie.pl. [dostęp 2017-11-05].
 2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
 3. a b Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
 4. a b GUS. Rejestr TERYT
 5. Tomasz Jurek, Stanisław Prinke: Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu. Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk. [dostęp 2015-06-17].
 6. Historia miejscowości Piotrków. [dostęp 2015-06-17].
 7. Piotrków w gminie Jabłonna – cmentarze wojenne. Złe miejsca dla ślimaków. [dostęp 2015-06-17].
 8. Piotrkowski Ludowy Klub Sportowy Piotrcovia Piotrków. [dostęp 2015-06-17].
 9. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2018-10-08].
 10. Tadeusz Mysłowski – wciąż między Lublinem a Nowym Jorkiem. Kurier Lubelski, 2010-02-26. [dostęp 2015-06-17].