Piwo kozicowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piwo kozicowe, piwo jałowcowe, psiwo kozicowe – rodzaj słabego, niskoalkoholowego piwa, warzonego na Mazowszu. Regionalny napój wytwarzany przez Kurpiów zamieszkujących tereny Puszczy Kurpiowskiej. W odróżnieniu od innych gatunków piwa do produkcji zamiast słodu ze zbóż używa się miodu, cukru oraz szyszkojagód jałowca pospolitego.

Piwo przygotowuje się z wywaru z pogniecionych i gotowanych jagód jałowca, z wywaru chmielu, miodu i/lub cukru, które po zmieszaniu z wodą i dodaniu drożdży fermentują przez dwa dni w szczelnie zamkniętym naczyniu.[potrzebny przypis]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa napoju pochodzi od młodych pędów jałowca, czyli tzw. kozic. Kozice służyły dawniej Kurpiom jako bicze do poganiania koni[1]. Piwo kozicowe było dla Kurpiów przede wszystkim napojem orzeźwiającym. Kurpie traktowali piwo kozicowe również jako napój obrzędowy. Wyrabiano je m.in. na wesela, chrzciny i pogrzeby. Wierzono też, że jest to napój korzystnie wpływający na zdrowie. Kurpiowski napój trafił także do ludowych pieśni[2].

Piwo jałowcowe było dawniej popularne nie tylko na Kurpiach. Napój ten wytwarzano w XIX wieku także na Kaszubach, a do czasów II wojny światowej na Podlasiu. Piwo jałowcowe znane było także na Warmii jako lenkwar lub piwo kadykowe[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam Chętnik, Jałowiec w życiu, obrzędach i wierzeniach Kurpiów, „Ziemia. Dwutygodnik Krajoznawczy Ilustrowany”, nr 17, 1928, s. 273.
  2. Adam Chętnik, Pożywienie Kurpiów. Jadło i napoje zwykłe, obrzędowe i głodowe, Kraków 1936, s. 63.
  3. Tomasz Madej, Ewa Pirożnikow, Jarosław Dumanowski, Łukasz Łuczaj , Juniper Beer in Poland: The Story of the Revival of a Traditional Beverage, „Journal of Ethnobiology”, nr 34, 2014, s. 91-93.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]