Pjetër Gjoka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pjetër Gjoka
Data i miejsce urodzenia 3 sierpnia 1912
Ulcinj, Czarnogóra
Data i miejsce śmierci 2 maja 1982
Gjirokastra, Albania
Zawód aktor
wokalista
reżyser
Lata aktywności od 1935
Zespół artystyczny
Teatr Ludowy

Pjetër Gjoka (ur. 3 sierpnia 1912 r. w Ulcinju, w Czarnogórze, zm. 2 maja 1982 r. w Gjirokastrze) – albański aktor, reżyser, wokalista (tenor) i dziennikarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W roku 1915 przeniósł się wraz z rodziną z Czarnogóry do Szkodry[1]. W szkole interesował się teatrem, po raz pierwszy wystąpił na scenie szkolnej w 1930 roku w dramacie Dy princa dhe një vashë[1]. Jeszcze bardziej interesował go sport. W 1933 wziął udział w Olimpiadzie Bałkańskiej w Atenach, w konkursie skoku w dal, a przez wiele lat jego wynik z tych zawodów był rekordem kraju.

Od 1935 roku śpiewał w zespole "Scuola Cantorum", towarzyszył Tefcie Tashko w czasie jej występów w Szkodrze w 1936 roku. Wkrótce potem całkowicie poświęcił się teatrowi. Przekonał go do tego sukces, jaki odniósł spektakl Powrót Skanderbega, w którym grał główną rolę, a który został zaprezentowany na scenie w kinie National w Tiranie. W latach 30. był jednym z najbardziej znanych aktorów albańskich, występując z zespołami amatorskimi działającymi w Szkodrze i Tiranie.

W czasie wojny prawdopodobnie pracował jako nauczyciel. W grudniu 1944 r. zubożały w czasie wojny Gjoka podjął pracę w czasopiśmie Koha e re (Nowe Czasy). Dwa lata później pojawił się w składzie Teatru Wojskowego (Teatri e Ushtrise), a w 1947 r. wśród aktorów Teatru Ludowego w Tiranie. Zasłynął w sztukach dramaturgów albańskich, ale także w roli Hamleta czy molierowskiego Świętoszka. W 1961 za wybitne osiągnięcia zawodowe został wyróżniony tytułem "Artist i Popullit" (Artysta Ludu). W tym czasie coraz częściej zajmował się reżyserowaniem spektakli teatralnych.

Karierę filmową rozpoczął od udziału w koprodukcji albańsko-radzieckiej - filmie Skanderbeg. Wystąpił potem jeszcze w ośmiu filmach fabularnych. Osobnym polem jego aktywności było przygotowywanie audycji teatru radiowego i moderowanie amatorskich grup teatralnych. Choroba dosięgła go na planie filmu I treti, realizowanego w 1978 r. Po operacji, którą przeszedł we Włoszech powrócił do kraju i ponownie na scenę. Ostatnią swoją rolę przygotowywał wraz z zespołem Teatru Zawodowego w Gjirokastrze. Zmarł, zanim doszło do premiery.

W 2010 został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Szkodry[1]. Miał syna Gjovalina Gjokę, który także został aktorem.

Role filmowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Pjetër Gjoka, shkodradaily.com, 9 lipca 2014 [dostęp 2017-01-29] (alb.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]