Placówka Straży Celnej „Popowo”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka SC „Popowo”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Tradycje
Kontynuacja Placówka SG I linii „Popowo”
Organizacja
Dyslokacja Popowo
Formacja Straż Celna
Podległość Komisariat SC „Rutki”
Szkic 2 batalionu celnego w 1921
Rozmieszczenie placówek SC komisariatu "Rutki" w 1926

Placówka Straży Celnej „Popowo” – jednostka organizacyjna Straży Celnej pełniąca w okresie międzywojennym służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[1]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[2]. W 1921 roku w Raczkach stacjonował sztab 3 kompanii 2 batalionu celnego. Kompania wystawiała między innymi placówkę w Popowie[3]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[4]. Placówka Straży Celnej „Popowo” weszła w podporządkowanie komisariatu Straży Celnej „Rutki” z Inspektoratu SC „Suwałki”[5].

W drugiej połowie 1927 roku przystąpiono do gruntownej reorganizacji Straży Celnej[6]. W praktyce skutkowało to rozwiązaniem tej formacji granicznej. Ochronę granicy północnej, zachodniej i południowej granicy państwa przejęła powołana z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczna[7]. Rozkazem nr 9 z 18 października 1929 roku w sprawie reorganizacji Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski określił numer i nową strukturę komisariatu Straży Granicznej „Rajgród”. Placówka Straży Granicznej I linii „Popowo” znalazła się w jego strukturze[8].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie placówki

Kierownicy placówki[edytuj | edytuj kod]

Starszy strażnik Józef Smul[10]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]