Placówka Straży Celnej „Tarachy”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka SC „Tarachy”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Organizacja
Dyslokacja Tarachy
Formacja Straż Celna
Podległość Komisariat SC „Bogusze”
Szkic 2 batalionu celnego w 1921
Rozmieszczenie placówek SC komisariatu "Bogusze" w 1926 roku

Placówka Straży Celnej „Tarachy”[a] – jednostka organizacyjna Straży Celnej pełniąca w okresie międzywojennym służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

23 września 1920 roku w Tarachach stacjonowała placówka 3 szwadronu 6 pułku strzelców granicznych[3]. Z końcem roku formację Strzelców Granicznych rozwiązano, a jej miejsce zajęły bataliony wartownicze, przekształcone wiosną 1921 w Bataliony Celne[4]. W 1921 roku w Bęćkowie stacjonował sztab 2 kompanii 2 batalionu celnego. Kompania wystawiała między innymi placówkę w Tarachach[5].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[6]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[7]. W 1921 roku w Bęćkowie stacjonował sztab 2 kompanii 2 batalionu celnego. Kompania wystawiała między innymi placówkę w Tarachach[5]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[8]. Placówka Straży Celnej „Tarachy” weszła w podporządkowanie komisariatu Straży Celnej „Bogusze” z Inspektoratu SC „Grajewo”[2].

W drugiej połowie 1927 roku przystąpiono do gruntownej reorganizacji Straży Celnej[9]. W praktyce skutkowało to rozwiązaniem tej formacji granicznej. Ochronę granicy północnej, zachodniej i południowej granicy państwa przejęła powołana z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczna[10]. W strukturach nowo powstałej formacji nie odtworzono placówki „Tarachy”[11].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie placówki

Funkcjonariusze placówki[edytuj | edytuj kod]

Kierownicy placówki
stopień imię i nazwisko, numer okres pełnienia służby kolejne stanowisko
strażnik Stefan Poraszka[13] (95)[b] był w 1926[14]

Obsada personalna placówki w 1926[14]:

  • strażnik Stefan Poraszka (95)

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Autorzy Kalendarza z szematyzmem funkcjonariuszy Straży Celnej na rok 1927 używają nazwy „Tarachy”,a Piotr Kozłowski w: Straż Celna zapomnianą formacją graniczną II Rzeczypospolitej – dyslokacja jednostek granicznych w 1926 roku nazwy „Tarach”[1][2]. Według map WIG (operacyjnej z 1932 i taktycznej z 1931) jak również obecnych chodzi o miejscowość "Tarachy"
  2. Przy nazwiskach w nawiasach podano numery służbowe funkcjonariuszy Straży Celnej[14]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]