Placówka Straży Granicznej II linii „Chorzele”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej II linii „Chorzele”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Organizacja
Dyslokacja Chorzele
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Chorzele”
Komisariat Chorzele.png

Placówka Straży Granicznej II linii „Chorzele” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę wywiadowczą na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[1].

Rozkazem nr 1 z 12 marca 1928 roku w sprawach organizacji Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego Naczelny Inspektor Straży Celnej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Chorzele”. Placówka Straży Granicznej II linii „Chorzele” znalazła się w jego strukturze[2]. Z dniem 10 września 1931 posterunek SG „Parcieki” przeniesiony został do Olszewki i przydzielony do placówki II linii „Chorzele”[3]. Z dniem 9 kwietnia 1932 zniesiony został posterunek SG „Olszanka”[4]. Z dniem 1 października 1932 zniesiony został posterunek SG „Maków”[5]. Z dniem 28 lutego 1933 zniesiony został posterunek SG „Krzynowłoga Mała” i „Krasnosielc”[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]