Wersja ortograficzna: Placówka Straży Granicznej II linii „Jutrosin”

Placówka Straży Granicznej II linii „Jutrosin”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka SG II linii „Jutrosin”
Placówka SG II linii „Dubin”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Organizacja
Dyslokacja Dubin
Jutrosin
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Dubin”
Komisariat SG „Jutrosin”
Komisariat SG Jutrosin.png

Placówka Straży Granicznej II linii „Jutrosin” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę wywiadowczą na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[1].

Rozkazem nr 3 z 25 kwietnia 1928 roku w sprawie organizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Dubin”. Placówka Straży Granicznej II linii „Dubin” znalazła się w jego strukturze[2].

Już 15 września 1928 dowódca Straży Granicznej rozkazem nr 7 w sprawie zmian dyslokacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego podpisanym w zastępstwie przez mjr. Wacława Szpilczyńskiego przeniósł komisariat i placówkę II linii do Jutrosina[3]. Stacjonował przy ul. Hallera 10.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]