Placówka Straży Granicznej II linii „Sztabin”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej II linii „Sztabin”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Organizacja
Dyslokacja Janówek
Sztabin
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Rajgród”
Komisariat SG Rajgród.png

Placówka Straży Granicznej II linii „Sztabin” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę wywiadowczą na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[1].

Rozkazem nr 1 z 12 marca 1928 roku w sprawach organizacji Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego Naczelny Inspektor Straży Celnej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Rajgród”. Placówka Straży Granicznej II linii „Janówek” znalazła się w jego strukturze[2]. Rozkazem nr 9 z 18 października 1929 roku w sprawie reorganizacji mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski określił numer i nową strukturę komisariatu. Placówka Straży Granicznej II linii „Janówek”[a] znalazła się w jego strukturze[4]. Dokument: „Dyslokacja SG na dzień 1 lutego 1930” wykazuje placówkę II linii „Sztabin”. Znajduje się ona również w strukturze komisariatu w 1939[5].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Jabłonowski i Polak nie są konsekwentni. Na stronie 13 używają nazwy Janówka, a na stronie 56 - Janówek[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]