Placówka Straży Granicznej I linii „Łąkta”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Łąkta”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1930
Tradycje
Rodowód Placówka Straży Celnej „Łąkta”
Organizacja
Dyslokacja Łąkta
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Rawicz”
Komisariat SG Rawicz.png

Placówka Straży Granicznej I linii „Łąkta”[a] – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[2]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[3]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[4]. Placówka Straży Celnej „Łąkta” weszła w podporządkowanie komisariatu Straży Celnej „Rawicz” z Inspektoratu SC „Leszno”[5].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[6].

Rozkazem nr 3 z 25 kwietnia 1928 roku w sprawie organizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Rawicz”[7]. Rozkazem nr 11 z 9 stycznia 1930 roku reorganizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski ustalił numer i nową organizację komisariatu[1]. Placówka Straży Granicznej I linii „Łąkta” znalazła się w jego strukturze[1].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie placówki:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Jabłonowski i Polak używają nazwy „Łąkty”[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]