Placówka Straży Granicznej I linii „Śmigłowo”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Śmigłowo”
Placówka SG I linii „Bedrykowice”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1937
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Bedrykowce
Śmigłowo
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Zaleszczyki”
Komisariat SG Zaleszczyki w 1937.png

Placówka Straży Granicznej I linii „Śmigłowo” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-rumuńskiej w latach 1937–1939.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[1].

Zgodnie z rozkazem Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych z 8 stycznia 1937 roku Straż Graniczna przejęła od Korpusu Ochrony Pogranicza odcinek granicy polsko–rumuńskiej[2]. Rozkazem nr 1 z 31 marca 1937 roku w sprawach [...] likwidacji i tworzenia placówek, komendant Straży Granicznej ppłk Jan Jur-Gorzechowski utworzył komisariat SG „Zaleszczyki”[3]. Placówka Straży Granicznej I linii „Bedrykowice” weszła w jego skład[3].

Rozkazem nr 13 z 31 lipca 1939 roku w sprawach [...] przeniesienia siedzib i zmiany przydziałów jednostek organizacyjnych, komendant Straży Granicznej gen. bryg. Walerian Czuma zmienił nazwę placówki I linii „Bedrykowce” na „Śmigłowo”[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]