Placówka Straży Granicznej I linii „Żmijowiec”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Żmijowiec”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Organizacja
Dyslokacja Żmijowiec
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Międzychód”
Komisariat SG Międzychód.png
Szkic Inspektoratu Granicznego „Wolsztyn”

Placówka Straży Granicznej I linii „Żmijowiec” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[1].

Do 1928 funkcjonował komisariat „Świechocin” z podkomisariatem „Międzychód”[2]. Już 15 września 1928 dowódca Straży Granicznej rozkazem nr 7 w sprawie organizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego podpisanym w zastępstwie przez mjr. Wacława Szpilczyńskiego zmieniał miejsce postoju komisariatu Świechocin na Międzychód[3]. Placówka Straży Granicznej I linii „Żmijowiec” znalazła się w jego strukturze[3].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Placówka w 1936 roku mieściła się w Gromadzie Nadleśnictwa Międzychód, numer domu 13. Ochraniała odcinek długości 6.620 km. Placówka posiadała telefon (nr 72)[4].

Sąsiednie placówki:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]