Placówka Straży Granicznej I linii „Augustów”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka SG I linii „Augustów”
Placówka SG I linii „Potoczek”
Placówka SG I linii „Kohuntkowa”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Tradycje
Rodowód Placówka Straży Celnej „Augustów”
Organizacja
Dyslokacja Kohuntkowa[a]
Potoczek
Augustów[b]
Formacja Straż Graniczna
Podległość komisariat SG „Śniatyn”
Komisariat SG Śniatyn.png

Placówka Straży Granicznej I linii „Augustów” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-rumuńskiej w okresie międzywojennym.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[1]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[2]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[3]. Placówka Straży Celnej „Augustów” weszła w podporządkowanie komisariatu Straży Celnej „Śniatyn”[4].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[5].

Rozkazem nr 5 z 16 maja 1928 roku w sprawie organizacji Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Śniatyn”[6]. Już 8 września 1828 dowódca Straży Granicznej rozkazem nr 6 w sprawie organizacji Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego podpisanym w zastępstwie przez mjr. Wacława Szpilczyńskiego zmieniał organizację komisariatu i ustalał zasięg placówek[7]. Placówka Straży Granicznej I linii „Kohuntkowa” znalazła się w jego strukturze[7]. Rozkazem nr 7 z 25 września 1929 roku w sprawie reorganizacji i zmian dyslokacji Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski określił numer i nową strukturę komisariatu[8]. Rozkaz nie wymieniał placówka SG I linii „Kohuntkowa”. Jej miejsce zajęła placówka Straży Granicznej I linii „Potoczek”[8]. Rozkazem nr 4/31 zastępcy komendanta Straży Granicznej płk. Emila Czaplińskiego z 20 października 1931 roku zmieniono nazwę placówki I linii „Potoczek” na „Augustów”[9].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie placówki:

Kierownicy/dowódcy placówki[edytuj | edytuj kod]

stopień imię i nazwisko, numer okres pełnienia służby kolejne stanowisko
przodownik Stanisław Dudka[10] 1929 – 1931 placówka „Tuczapy”

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Kohutowa (Cohutova) 347 m n.p.m. szczyt na północ od Śniatynia (?)
  2. Obecnie część Śniatynia, na północ od miasta

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]