Placówka Straży Granicznej I linii „Buczek”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Buczek”
Placówka SG I linii „Teklin”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Organizacja
Dyslokacja Teklin
Wielki Buczek
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Laski”
Komisariat SG Laski.png

Placówka Straży Granicznej I linii „Buczek” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1921 roku na terenie Wodzicznej stacjonował sztab 3 kompanii 14 batalionu celnego. 3 kompania wystawiła placówkę w Teklinie[1].

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[2].

Rozkazem nr 3 z 25 kwietnia 1928 roku w sprawie organizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Laski”. Placówka Straży Granicznej I linii „Teklin” znalazła się w jego strukturze[3]. Już 15 września 1928 dowódca Straży Granicznej rozkazem nr 7 w sprawie zmian dyslokacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego podpisanym w zastępstwie przez mjr. Wacława Szpilczyńskiego zmieniał organizację komisariatu i ustalał zasięg placówek[4]. Rozkaz nie wymienia placówki „Teklin”. W jej miejscu wykazana jest placówka Straży Granicznej I linii „Buczek”[4].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie placówki:

Kierownicy/dowódcy placówki[edytuj | edytuj kod]

stopień imię i nazwisko okres pełnienia służby kolejne stanowisko
starszy strażnik Ignacy Wojtkowski był 4 IX 1934[6]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]