Placówka Straży Granicznej I linii „Czerlin”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Czerlin”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Czerlin
Formacja Straż Graniczna
Podległość komisariat SG „Rybno”
komisariat SG „Lubawa”
komisariat SG „Krotoszyny”
Komisariat SG Rybno.png

Placówka Straży Granicznej I linii „Czerlin” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[1].

Rozkazem nr 9 z 18 października 1929 roku w sprawie reorganizacji Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego komendanta Straży Granicznej płk. Jana Jura-Gorzechowskiego powołany zostaje komisariat Straży Granicznej „Rybno”. W jego strukturze znalazła się placówka Straży Celnej „Omule”[2]. Jednak komunikat dyslokacyjny SG na dzień 1 lutego 1930 nie wymienia placówki „Omule”. W jej miejscu znajduje się placówka Straży Granicznej I linii „Czerlin”.

Rozkazem nr 5 z 2 września 1930 roku w sprawie nazw inspektoratów granicznych i komisariatów komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski wydzielił placówkę „Czerlin” z komisariatu „Rybno” do komisariatu „Lubawa”[3]. W roku 1933 i w 1934 placówka Straży Granicznej I linii „Czerlin” była jego strukturze[4]. W roku 1937 i w 1939 była w składzie komisariatu Straży Granicznej „Krotoszyny”[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]