Placówka Straży Granicznej I linii „Leluchów”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Dechułów”
Placówka SG I linii „Lelechów”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Organizacja
Dyslokacja Leluchów
Dechułów(?)
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Muszyna”
Komisariat SG Muszyna.png

Placówka Straży Granicznej I linii „Dechułów” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-czechosłowackiej w okresie międzywojennym.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[1].

Rozkazem nr 5 z 16 maja 1928 roku w sprawie organizacji Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Muszyna”[2]. Już 8 września 1828 dowódca Straży Granicznej rozkazem nr 6 w sprawie organizacji Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego podpisanym w zastępstwie przez mjr. Wacława Szpilczyńskiego zmieniał organizację komisariatu i ustalał zasięg placówek[3]. Placówka Straży Granicznej I linii „Lelechów” (?)[a] znalazła się w jego strukturze[3].

Rozkazem nr 7 z 25 września 1929 roku w sprawie reorganizacji i zmian dyslokacji Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski określił numer i nową strukturę komisariatu[4]. W rozkazie, w miejscu placówki SG I linii „Lelechów”[b], wymieniona jest placówka Straży Granicznej I linii „Dechułów”[4].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie placówki:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Prawdopodobnie chodzi o Leluchów.
  2. Prawdopodobnie była to pomyłka drukarska. Komunikat dyslokacyjny SG z 1 lutego 1930 roku nadal wymienia „Dechułów”. Dopiero errata z 11 kwietnia 1930 przywraca nazwę Leluchów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]