Placówka Straży Granicznej I linii „Dormowo”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Dormowo”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Tradycje
Rodowód Placówka Straży Celnej „Dormowo”
Organizacja
Dyslokacja Dormowo
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Silna”
Szkic Inspektoratu Granicznego „Wolsztyn”

Placówka Straży Granicznej I linii „Dormowo” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[1]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[2]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[3]. Placówka Straży Celnej „Dormowo” weszła w podporządkowanie komisariatu Straży Celnej „Międzychód” z Inspektoratu SC „Międzychód”[4].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[5].

Rozkazem nr 3 z 25 kwietnia 1928 roku w sprawie organizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Silna”. W 1936 roku placówka Straży Granicznej I linii „Dormowo” była się w jego strukturze[6].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Placówka w 1936 roku mieściła się w m. Dormowo, numer domu 37. Ochraniała odcinek długości 5 km[6]

Sąsiednie placówki:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]