Placówka Straży Granicznej I linii „Drawsko”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Drawsko”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Tradycje
Rodowód Placówka Straży Celnej „Drawsko”
Organizacja
Dyslokacja Drawsko
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Piłka”
Komisariat SG „Wieleń”
Komisariat SG Wieleń.png

Placówka Straży Granicznej I linii „Drawsko” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[1]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[2]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[3]. Placówka Straży Celnej „Drawsko” weszła w podporządkowanie komisariatu Straży Celnej „Piłka” z Inspektoratu SC „Międzychód”[4].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[5].

Rozkazem nr 3 z 25 kwietnia 1928 roku w sprawie organizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariat SG „Piłka”. Placówka Straży Granicznej I linii „Drawsko” znalazła się w jego strukturze[6]. Rozkazem nr 11 z 9 stycznia 1930 roku reorganizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski ustalił numer i nową organizację komisariatu Komisariat SG „Wieleń”[7]. Placówka SG „Drawsko” weszła w jego skład[7].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Na wschodzie punktem początkowym granicy placówki była śluza na Noteci nr 21 z kamieniem granicznym F 019. Następnie granica biegła polną drogą do miejscowości Żelazna Huta, i dalej do skrzyżowania drogi Drawski Młyn – Pęckowo z drogą DrawskoPotrzebowice. Natomiast granica zachodnia ciągnęła się od miejscowości Pęckowo do leśnictwa Łężno, następnie polną drogą do szosy Drawsko – Chełst i dalej tą szosą dwa i pół kilometra w stronę miejscowości Chełst, aby skręcić na zachód w stronę granicy państwa do kamienia granicznego F 033[8]. Placówka obsługiwała drogowe przejście graniczne na trasie do Krzyża Wielkopolskiego[9].

Sąsiednie placówki

Kierownicy/dowódcy placówki[edytuj | edytuj kod]

stopień imię i nazwisko okres pełnienia służby kolejne stanowisko
przodownik Józef Wybieralski[9]
przodownik Ludwik Mrozek[9][a]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Ludwik Mrozek urodził się 7 września 1893 roku w Obrze. Służbę wojskową rozpoczął w październiku 1913 roku w armii niemieckiej,. W maju 1918 przeszedł do armii polskiejW służbie pozostawał do listopada 1920roku. 1 stycznia 1924 wstąpił do Straży Celnej. W czasie II wojny światowej był więźniem obozu w Buchenwaldzie, w którym to został zamordowany[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]