Wersja ortograficzna: Placówka Straży Granicznej I linii „Gołczewo”

Placówka Straży Granicznej I linii „Gołczewo”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Gołczewo”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1930
Tradycje
Rodowód Placówka Straży Celnej „Gołczewo”
Organizacja
Dyslokacja Gołczewo
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Sulęczyn”
Komisariat SG Sulęczyno.png

Placówka Straży Granicznej I linii „Gołczewo” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy państwowej w okresie międzywojennym.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[1]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[2]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[3]. Placówka Straży Celnej „Gołczewo” weszła w podporządkowanie komisariatu Straży Celnej „Lipusz” z Inspektoratu SC „Kościerzyna”[4].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[5]. Na bazie podkomisariatu z komisariatu Straży Granicznej „Sierakowice” zorganizowano komisariat Straży Granicznej „Sulęczyn”. Rozkazem nr 12 z 10 stycznia 1930 roku w sprawie reorganizacji Pomorskiego Inspektoratu Okręgowego komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski ustalił organizację komisariatu. Placówka Straży Granicznej I linii „Gołczewo”[a] weszła w jego skład[6].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie placówki:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Jabłonowski, Polak i mapa WIG - Gołcewo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]