Placówka Straży Granicznej I linii „Gorzycko Stare”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Gorzycko Stare”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Tradycje
Rodowód Placówka Straży Celnej „Gorzycko”
Organizacja
Dyslokacja Gorzycko Stare
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Miedzychód”
Komisariat SG Międzychód.png
Szkic Inspektoratu Granicznego „Wolsztyn”

Placówka Straży Granicznej I linii „Gorzycko Stare” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[1]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[2]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[3]. Placówka Straży Celnej „Gorzycko” weszła w podporządkowanie komisariatu Straży Celnej „Międzychód” z Inspektoratu SC „Międzychód”[4].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[5].

Do 1928 funkcjonował komisariat „Świechocin” z podkomisariatem „Międzychód”[6]. Już 15 września 1928 dowódca Straży Granicznej rozkazem nr 7 w sprawie organizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego podpisanym w zastępstwie przez mjr. Wacława Szpilczyńskiego zmieniał miejsce postoju komisariatu Świechocin na Międzychód[7]. Rozkazem nr 11 z 9 stycznia 1930 roku reorganizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski ustalił numer i nową organizację komisariatu[8]. Placówka Straży Granicznej I linii „Gorzycko Stare” znalazła się w jego strukturze[8].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Placówka w 1936 roku mieściła się w m. Gorzycko, numer domu 15. Ochraniała odcinek długości 5,05 km[9].

Sąsiednie placówki:

Kierownicy/dowódcy placówki[edytuj | edytuj kod]

stopień imię i nazwisko okres pełnienia służby kolejne stanowisko
przodownik Stanisław Maik[10] był w 1932 –

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]