Wersja ortograficzna: Placówka Straży Granicznej I linii „Huta Polańska”

Placówka Straży Granicznej I linii „Huta Polańska”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Huta Polańska”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1929
Tradycje
Rodowód Placówka Straży Celnej „Huta Polańska”
Organizacja
Dyslokacja Huta Polańska
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Krempna”
Komisariat SG Krempna.png
Wojciech Dąbrowski

Placówka Straży Granicznej I linii „Huta Polańska” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-czechosłowackiej w okresie międzywojennym.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[1]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[2]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[3]. Placówka Straży Celnej „Huta Polańska” weszła w podporządkowanie komisariatu Straży Celnej „Krempna” z Inspektoratu SC „Dukla”[4].

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[5].

Rozkazem dowódcy Straży Granicznej z 10 lipca 1929 w sprawach organizacyjnych powołano placówkę Straży Granicznej „Huta Polańska” w sile jednej drużyny przekazanej z podkomisariatu „Polany”[6].

Rozkazem nr 7 z 25 września 1929 roku w sprawie reorganizacji i zmian dyslokacji Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski określił numer i strukturę komisariatu Straży Granicznej „Krempna” [7]. Placówka Straży Granicznej I linii „Huta Polańska” znalazła się w jego strukturze[7].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie placówki:

Kierownicy/dowódcy placówki[edytuj | edytuj kod]

stopień imię i nazwisko okres pełnienia służby kolejne stanowisko
starszy strażnik Wojciech Dąbrowski 17 X 1933 – 29 VI 1938

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]