Wersja ortograficzna: Placówka Straży Granicznej I linii „Mochy”

Placówka Straży Granicznej I linii „Mochy”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Mochy”
Placówka SG I linii „Wincentowo”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Tradycje
Rodowód Placówka Straży Celnej „Mochy”
Organizacja
Dyslokacja Wincentowo (?)
Mochy
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Wijewo”
Szkic Inspektoratu Granicznego „Wolsztyn”

Placówka Straży Granicznej I linii „Mochy” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[1]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[2]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[3]. Placówka Straży Celnej „Mochy” weszła w podporządkowanie komisariatu Straży Celnej „Kaszczor” z Inspektoratu SC „Leszno”[4].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[5].

Rozkazem nr 3 z 25 kwietnia 1928 roku w sprawie organizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Wijewo”. Placówka Straży Granicznej I linii „Wincentowo” znalazła się w jego strukturze[6]. Z braku pomieszczeń w Wincentowie placówka kwaterowała nadal w pomieszczeniach byłej placówki SC w Mochach. Z dniem 24 czerwca 1929 placówka otrzymała nazwę „Mochy”[7].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Placówka w 1936 roku mieścił się w Mochach, numer domu 196. Ochraniała odcinek granicy państwowej długości 8,5 km. Placówka posiadała telefon (nr 1)[8].

Sąsiednie placówki:

Kierownicy/dowódcy placówki[edytuj | edytuj kod]

stopień imię i nazwisko okres pełnienia służby kolejne stanowisko
przodownik Ignacy Grześkowiak był 30 IV 1931[9]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]