Placówka Straży Granicznej I linii „Rafajłowa”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Rafajłowa”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Tradycje
Rodowód Placówka Straży Celnej „Rafajłowa”
Organizacja
Dyslokacja Rafajłowa
Formacja Straż Graniczna
Podległość komisariat SG „Nadwórna”
Komisariat SG Porohy.png

Placówka Straży Granicznej I linii „Rafajłowa” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-czechosłowackiej w okresie międzywojennym.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[1]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[2]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[3]. weszła w podporządkowanie komisariatu Straży Celnej „Rafajłowa” z Inspektoratu SC „Dolina”[4].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Szkic rozmieszczenia batalionu KOP „Nadwórna”

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[5].

Rozkazem nr 5 z 16 maja 1928 roku w sprawie organizacji Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Nadwórna”. Placówka Straży Granicznej I linii „Rafajłowa” znalazła się w jego strukturze[6].

Na początku 1939 roku 1 pułk piechoty KOP „Karpaty” przejął od Straży Granicznej odcinek granicy polsko-węgierskiej. Placówka Straży Granicznej I linii „Rafajłowa” została rozwiązana. Batalion KOP „Delatyn” zorganizował między innymi strażnicę KOP „Rafajłowa”[7].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie placówki:

Kierownicy/dowódcy placówki[edytuj | edytuj kod]

stopień imię i nazwisko, numer okres pełnienia służby kolejne stanowisko
przodownik Antoni Kasperkowiak[8] 1930 – 1934 kierownik placówki „Beskid”

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]