Placówka Straży Granicznej I linii „Stoki”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Stoki”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Organizacja
Dyslokacja Stoki
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Świechocin”
Komisariat SG „Międzychód”
Komisariat SG „Silna”
Komisariat SG Silna.png
Szkic Inspektoratu Granicznego „Wolsztyn”

Placówka Straży Granicznej I linii „Stoki” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[1].

Rozkazem nr 3 z 25 kwietnia 1928 roku w sprawie organizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Świechocin”. Placówka Straży Granicznej I linii „Stoki” znalazła się w jego strukturze[2]. Już 15 września 1928 dowódca Straży Granicznej, rozkazem nr 7 w sprawie organizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego podpisanym w zastępstwie przez mjr. Wacława Szpilczyńskiego, przeniósł komisariat SG „Świechocin” do Międzychodu i zmienił jego organizację. Placówka SG I linii „Stoki” pozostała w jego składzie[3]. Rozkazem nr 11 z 9 stycznia 1930 roku o reorganizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski usamodzielnił podkomisariat „Silna” będący w strukturze komisariatu „Międzychód”. Placówka SG I linii „Stoki” weszła w jego skład[4].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Placówka w 1936 roku mieściła się w m. Stoki, numer domu 31. Ochraniała odcinek długości 7,5 km[5].

Sąsiednie placówki:

Kierownicy/dowódcy placówki[edytuj | edytuj kod]

stopień imię i nazwisko okres pełnienia służby kolejne stanowisko
przodownik Franciszek Tyrakowski[7] był w 1932 –

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]