Placówka Straży Granicznej w Nysie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka SG w Nysie
Ilustracja
Budynek byłej siedziby placówki SG w Nysie (luty 2014)
Państwo  Polska
Data utworzenia 15 stycznia 2008
Data likwidacji 15 grudnia 2010
Siedziba Konradów
Adres
48-340 Konradów
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Placówka SG w Nysie z siedzibą tymczasową w Konradowie
Placówka SG w Nysie z siedzibą tymczasową w Konradowie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Placówka SG w Nysie z siedzibą tymczasową w Konradowie
Placówka SG w Nysie z siedzibą tymczasową w Konradowie
Ziemia50°16′58,73″N 17°23′18,92″E/50,282980 17,388590
Nysa, ul. Łąkowa 2. Obiekt w którym czasowo funkcjonowała Grupa ds. Cudzoziemców placówki SG w Nysie (wrzesień 2017)

Placówka Straży Granicznej w Nysie (z siedzibą tymczasową w Konradowie) – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna Straży Granicznej realizująca zadania w ochronie granicy państwowej z Republiką Czeską.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Placówka Straży Granicznej w Nysie (PSG w Nysie) została powołana 15 stycznia 2008 roku w strukturach Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zarządzeniem Komendanta Głównego Straży Granicznej i przejęła do ochrony odcinek granicy dotychczas ochraniany przez placówki Straży Granicznej w Paczkowie, Jasienicy Górnej i Głuchołazach[1], której tymczasowa siedziba mieściła się w Konradowie, tj. w dotychczasowej siedzibie placówki SG w Głuchołazach[2]. Działanie takie podyktowane było zmianą charakteru realizowanych przez Straż Graniczną zadań na odcinku granicy wewnętrznej Unii Europejskiej po przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do grupy państw Schengen, zasadniczo związanych ze zniesieniem kontroli granicznej i odstąpieniem od konieczności fizycznej ochrony granicy państwowej.

Budynek w Nysie, przy ul. Łąkowej 2 został przejęty od Starostwa powiatowego w Nysie i czasowo w nim funkcjonowała Grupa ds. Cudzoziemców Placówki SG w Nysie, niemniej ze względu na bardzo zły stan techniczny obiektu, zrezygnowano z niego.

15 grudnia 2010 roku, na podstawie Zarządzenia Komendanta Głównego Straży Granicznej, zakończyła funkcjonowanie Placówka Straży Granicznej w Nysie. Zadania zlikwidowanej placówki przejęła Placówka Straży Granicznej w Opolu, która swym terytorialnym zasięgiem objęła prawie całe województwo opolskie. Jednocześnie w strukturze opolskiej placówki rozpoczęła funkcjonowanie Grupa Zamiejscowa w Nysie z tymczasową siedzibą w Konradowie. Dokonane w Śląskim Oddziale Straży Granicznej zmiany organizacyjne były elementem restrukturyzacji całej formacji po przyłączeniu Polski do Strefy Schengen i wynikały z koncepcji funkcjonowania Straży Granicznej na lata 2009–2015[3]. Po rozformowaniu Grupy Zamiejscowej PSG w Opolu, budynki zostały przekazane gminie i zaadoptowane na mieszkania.

Ochrona granicy[edytuj | edytuj kod]

Placówka Straży Granicznej w Nysie, swym zasięgiem obejmowała część obszaru województwa opolskiego[2] tj. powiaty: nyski, brzeski i prudnicki.

Ochraniała odcinek wewnętrznej granicy Unii Europejskiej, o długości 100,66 km:

Placówki sąsiednie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (pol.). sejm.gov.pl, 2006-06-23. [dostęp 2016-12-30].
  2. a b Reorganizacja ŚlOSG 15.01.2008 (pol.). W: Śląski Oddział Straży Granicznej – Aktualności [on-line]. slaski.strazgraniczna.pl. [dostęp 2016-12-27].
  3. Zniesienie placówki Straży Granicznej w Nysie (pol.). W: Śląski Oddział Straży Granicznej – Aktualności [on-line]. slaski.strazgraniczna.pl. [dostęp 2016-12-27].
  4. PSG w Nysie ↓.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]