Plac Dominikański we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
plac Dominikański
Stare Miasto
Ilustracja
Częściowy widok pl. Dominikańskiego i na stojący przy nim Kościół św. Wojciecha
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
plac Dominikański
plac Dominikański
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
plac Dominikański
plac Dominikański
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
plac Dominikański
plac Dominikański
Ziemia51°06′32,0″N 17°02′21,0″E/51,108889 17,039167

Plac Dominikański we Wrocławiu (niem. Dominikanerplatz) – jeden z głównych placów Wrocławia zlokalizowany na Starym Mieście, pełniący funkcję ważnego węzła przesiadkowego.

Pierwotny plac Dominikański przylegał do południowej elewacji dominikańskiego kościoła św. Wojciecha, a zatem znajdował się na przedłużeniu dzisiejszej ulicy Wita Stwosza pomiędzy ulicami bł. Czesława (i św. Katarzyny) i Klemensa Janickiego. Przy budowie - na przełomie XX i XXI wieku - Galerii Dominikańskiej i hotelu Mercure Panorama zrekonstruowano w przybliżeniu dawny obrys placu.

Krótko po II wojnie światowej przetłumaczono niemiecką nazwę placu na plac Dominikański, lecz w dobie stalinizacji w końcu lat 40. otrzymał on imię współtwórcy aparatu stalinowskiego państwa, Feliksa Dzierżyńskiego. Po usunięciu zgliszczy przyległego do południowej strony placu kwartału (w miejscu dawnej wewnętrznej fosy) teren sięgający aż po ulicę Oławską splantowano i zamieniono w zieleniec i parking, zaś po jego wschodniej stronie wzniesiono w początku lat 70. XX w. według projektu typowego hotel Panorama. Termin plac Dzierżyńskiego rozciągnął się tym samym na cały, większy od Rynku, areał, włączając w to skrzyżowanie ulic Oławskiej, Piotra Skargi i Kazimierza Wielkiego. W 1989 przywrócono placowi historyczną nazwę oraz granice, a w 2001 na większości obszaru powojennego placu Dzierżyńskiego ciągnącego się do ul. Oławskiej zbudowana została Galeria Dominikańska. W świadomości mieszkańców i na wielu planach plac znajduje się jednak zasadniczo na wymienionym skrzyżowaniu, a zatem około 200 m od rzeczywistego położenia.

Ważniejsze obiekty przy placu Dominikańskim[edytuj | edytuj kod]

Komunikacja miejska[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu lub na samym placu Dominikańskim swoje przystanki mają linie tramwajowe (według rozkładu obowiązującego na dzień 17 stycznia 2019 r.):

oraz autobusowe (według rozkładu obowiązującego na dzień 17 stycznia 2019 r.):

a) dzienne pospieszne:

  • D: Giełdowa (Centrum Hurtu) – Osiedle Sobieskiego
  • K: Gaj (Pętla) – Kamieńskiego (Pętla)
  • N: Petrusewicza – Litewska

b) dzienne normalne:

c) nocne normalne:

d) strefowe normalne:

e) specjalne:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]