Plac Zjednoczenia w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
plac Zjednoczenia
Centrum
Ilustracja
Teren dawnego placu (Park Mazowieckiego)
Państwo  Polska
Miejscowość Poznań
Położenie na mapie Poznania
Mapa lokalizacyjna Poznania
plac Zjednoczenia
plac Zjednoczenia
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
plac Zjednoczenia
plac Zjednoczenia
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
plac Zjednoczenia
plac Zjednoczenia
Ziemia52°23′56,9″N 16°56′07,3″E/52,399144 16,935361

Plac Zjednoczenia – nieistniejący plac w centrum Poznania, położony na zachód od Mostu Królowej Jadwigi[1], w przybliżeniu nieco na wschód od obecnego skrzyżowania ulic: Strzeleckiej, Garbary, Królowej Jadwigi i Drogi Dębińskiej. Częściowo pokrywa się z obecnym Parkiem Tadeusza Mazowieckiego.

Plac powstał nad Wartą w 1905, po zburzeniu fortyfikacji, na przedpolu Bramy Dębińskiej, gdzie kończyła się Promenada Piastowska, wiodąca od Mostu Świętego Rocha[2]. Nadano mu nazwę Zollernów (Zollernplatz)[3]. Oficjalną nazwę polską ustanowiono dopiero 5 stycznia 1920, wraz z placem Niepodległości. Nazwa upamiętniać miała pierwsze wielkie wydarzenie w dziejach Polski po roku 1253, tj. dacie lokacji Poznania, a było nim zjednoczenie ziem polskich na przełomie XIII i XIV wieku (plac Niepodległości upamiętniać miał ostatnie wielkie wydarzenie, czyli odzyskanie niepodległości w 1918)[1].

Plac przestał istnieć po II wojnie światowej, kiedy to w 1952 otwarto Most Marchlewskiego (Królowej Jadwigi) i dochodzącą do niego od zachodu ul. Królowej Jadwigi, która wówczas miała za patrona Juliana Marchlewskiego.

Obecnie w rejonie dawnego placu znajdują się m.in.: budynki AWF, Skwer Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i budynek Victoria-Center.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Antoni Gąsiorowski, Nazwy poznańskich ulic. Przemiany i trwanie: wieki XIV-XX, w: Kronika Miasta Poznania, nr 3-4/1984, s.35-36, ISSN 0137-3552
  2. Plan Stołecznego Miasta Poznania, Miejski Urząd Pomiarów, Poznań, 1937
  3. Poznań-Posen