Plac Zwycięstwa w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
plac Zwycięstwa
Nowe Miasto
Ilustracja
Widok placu w kierunku ul. Krzywoustego
Państwo  Polska
Miejscowość Szczecin
Przebieg
Ikona ulica plac.svg plac Zwycięstwa
Położenie na mapie Szczecina
Mapa lokalizacyjna Szczecina
plac Zwycięstwa
plac Zwycięstwa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
plac Zwycięstwa
plac Zwycięstwa
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
plac Zwycięstwa
plac Zwycięstwa
Ziemia53°25′32,3″N 14°32′47,5″E/53,425639 14,546528

Plac Zwycięstwa (przed 1927 Am Berliner Tor, 1927–1933 Platz der Republik, 1933–1945 Hohenzollernplatz[1]) – plac w Szczecinie zlokalizowany w całości na obszarze osiedla Nowe Miasto. Administracyjnie należy do dzielnicy Śródmieście.

Urbanistyka[edytuj | edytuj kod]

Jest to plac o nieregularnym kształcie, w przybliżeniu wytyczony na planie prostokąta. Na wysokości Bramy Portowej przechodzi w pl. Brama Portowa. Położony jest na styku ulic Bolesława Krzywoustego, Mikołaja Kopernika, Kaszubskiej, Więckowskiego, Potulickiej oraz alei Wojska Polskiego. Sygnalizacja świetlna zainstalowana jest jedynie na skrzyżowaniu z ul. Krzywoustego.

Zabudowa[edytuj | edytuj kod]

Plac uległ częściowemu zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Wojny nie przetrwała część zabudowań, w tym budynek Verkehrsvereingebäude (Towarzystwa Komunikacji Miejskiej), który został zbombardowany 30 września 1941 r.[2]. Obecnie zabudowa placu Zwycięstwa jest zróżnicowana; stanowią ją zarówno obiekty przedwojenne, jak i budownictwo z okresu PRL-u. Pomiędzy ul. Kaszubską oraz ul. Więckowskiego wybudowany został w okresie powojennym budynek przychodni lekarskiej „Medicus”. Z zabudowy przedwojennej ocalała okazała kamienica na narożniku z ul. Krzywoustego oraz al. Wojska Polskiego i kamienice na narożniku z ul. Kopernika i ul. Bolesława Krzywoustego. Ponadto zachowała się, obecnie opuszczona i zrujnowana, kamienica na rogu z ul. Potulicką, w której przez wiele lat mieścił się Hotel Piast. Sąsiadujące z nią zabudowania zostały zastąpione przez współczesny blok. Sprzed wojny pochodzi także kamienica należąca do banku Pekao (narożnik z ul. Więckowskiego i al. Wojska Polskiego), przed którą w 1997 r. ustawiono rzeźbę „Labirynt”. Oprócz zabudowy mieszkalnej przy placu wznoszą się dwa kościoły – Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz św. Wojciecha.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przez wysepkę centralną placu Zwycięstwa przebiega dwutorowa trasa tramwajowa, po której poruszają się tramwaje linii 7, 8, 9 oraz 10. Ponadto na placu znajduje się przystanek linii autobusowych nr 61, 61BIS, 62, 75, 81, 87.

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]