Planety (Gwiezdne wrota)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Na potrzeby serii Gwiezdne wrota oraz Gwiezdne wrota: Atlantyda zostały stworzone fikcyjne planety.

Planety we władaniu Goa’uldów[edytuj | edytuj kod]

 • P3X-888 (adres:Stargate SG·1 symbol 20.svgStargate SG·1 symbol 18.svgStargate SG·1 symbol 11.svgStargate SG·1 symbol 38.svgStargate SG·1 symbol 10.svgStargate SG·1 symbol 32.svg) – planeta, z której pochodzą Goa’uldzi i Unasi. Symbionty żyją w wodzie i nie posiadają naquadah we krwi, natomiast Unasi mieszkający w jaskiniach znaleźli sposoby jak uchronić się przed symbiontami. (odcinek: The First Ones)
 Zobacz też: Goa’uldUnas.
 • Abydos (adres: Stargate SG·1 symbol 27.svgStargate SG·1 symbol 07.svgStargate SG·1 symbol 15.svgStargate SG·1 symbol 32.svgStargate SG·1 symbol 12.svgStargate SG·1 symbol 30.svg) – planeta znajdująca się w galaktyce Drogi Mlecznej, w filmie podaje się Galaktykę Kalmima ze względu na niedokładność urządzeń. Pojawia się zarówno w filmie jak i serialu Gwiezdne wrota. Adres tej planety znajdował się na pokrywie przykrywającej gwiezdne wrota w Gizie. Na tę planetę zostaje wysłana pierwsza ekspedycja w celu rozpoznania terenu i, w razie wykrycia zagrożenia, zdetonowania bomby atomowej. Otoczenie wokół wrót było pustynne. Ludzie z Ziemi wydobywają naquadah. Ra miał tutaj główną siedzibę, na którą składało się lotnisko w postaci ogromnej piramidy, komnata z adresami wszystkich znanych Ra adresów oraz tajna komnata z ukrytymi skarbami. Doba na planecie trwa 36 godzin. Zamieszkana przez ludzi, którymi kierował Kasuf, który miał córkę Sha're i syna Skare. Abydos posiada trzy księżyce. Planetę zamieszkuje udomowione stworzenie pełniące rolę wołu i konia. Cała populacja jak i piramida na Abydos została zniszczona przez Anubisa pod koniec 2002 roku. Pierwszym znanym władcą Abydos był Ra. Gdy został zabity przez Jacka O’Neilla (wydarzenia z filmu), przez jakiś czas planeta była wolna. Po roku przejął ją Apofis, a po jego śmierci Amonet. Po jej śmierci Abydos było wolne aż do jej zniszczenia.
  • W filmie z 1994 roku zasugerowano, że Abydos jest jedyną planetą we Wszechświecie, na której żyją ludzie i na której znajdują się gwiezdne wrota. Jednak już w serialu zarzucono ten pomysł.
  • Nazwa pochodzi od wioski Abydos w Egipcie koło starożytnego miasta Tinis.
 • Hanka (kod:P8X-987, adres:Stargate SG·1 symbol 21.svgStargate SG·1 symbol 13.svgStargate SG·1 symbol 26.svgStargate SG·1 symbol 17.svgStargate SG·1 symbol 05.svgStargate SG·1 symbol 37.svg) – populacja planety została wyniszczona przez eksperymenty Nirrti - ocalała tylko Cassandra, która okazała się koniem trojańskim dla SGC. W pobliżu układu planetarnego znajduje się czarna dziura, podczas zaćmienia słońca można obejrzeć wir materii wciąganej przez nią, z tego powodu wybudowano tu obserwatorium astronomiczne. Po pięciu latach SG-1 wraca tu, by odkryć ukryte w lesie laboratorium Nirrti, gdzie były prowadzone badania, które miały na celu stworzenia super nosiciela.
 • Eskal (kod:P4Z-326, adres:Stargate SG·1 symbol 04.svgStargate SG·1 symbol 01.svgStargate SG·1 symbol 13.svgStargate SG·1 symbol 15.svgStargate SG·1 symbol 31.svgStargate SG·1 symbol 36.svg – planeta, na którą Hathor uciekła z SGC. Stworzyła tam swoją bazę i replikę SGC, schwytała SG-1 i wmówiła im, że nadal pozostają w bazie 2077 roku. Udało się jej uzyskać od nich informację o Władcach Systemu oraz ich wrogach. Stworzyła tam armię składających się z Jaffa Heru'ura i Apofisa, dysponująca potężnymi wieżyczkami oraz polami siłowymi wrót.
 • Delmak – planeta rządzona przez Sokara, zaawansowana technologicznie, na której powstają Ha'taki i wokół której goa’uld zgromadził swoją flotę. Gdy został pokonany, Apofis przejął planetę i ogłosił ją swoją bazą. W 2001 roku sztandarowy statek Apofis rozbił się na planecie.
  • Netu – księżyc Delmaka, dawna kolonia handlowa, której atmosferę Sakor wypełnił toksycznymi gazami, wybijając liczne kratery i uwalniając płynne jądro, pozostawiając enklawę zdatną do życia tak, aby jego wrogowie doznawali tam cierpień. Więźniowie zsyłani byli na planetę w specjalnych kapsułach, gdyż atmosfera uniemożliwia lądowanie statkiem. Skazańcy mogli przeżyć tylko wtedy, gdy dotarli do enklawy. Netu został stworzony na wzór piekła. Netu został zniszczony wraz ze statkiem Sokara za pomocą bomby Tok’Ra. (odcinki: Jolinar Memories, The Devil You Know)
 • Tarturus (adres:Stargate SG·1 symbol 33.svgStargate SG·1 symbol 28.svgStargate SG·1 symbol 23.svgStargate SG·1 symbol 26.svgStargate SG·1 symbol 16.svgStargate SG·1 symbol 31.svg) – na tej planecie Anubis założył swoją bazę operacyjną, tutaj stworzył super żołnierzy. Planeta broniona jest przez system obronny. Wrota znajdują się na terenie bazy i chronione są polem siłowym.

Planety Jaffa[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też: Jaffa (Gwiezdne wrota).
 • Chulak (adres:Stargate SG·1 symbol 09.svgStargate SG·1 symbol 02.svgStargate SG·1 symbol 23.svgStargate SG·1 symbol 15.svgStargate SG·1 symbol 37.svgStargate SG·1 symbol 20.svg) – niegdyś była główną siedzibą i źródłem armii Jaffa. Tutaj przybywali Goa’uldowie w celu wybierania nosicieli i lojalnych gwardzistów. Znane krainy to lasy Cham'ka, równiny Cord'ai. Planeta krąży wokół podwójnej gwiazdy. Na planecie znajdują się pomieszczenia więzienne, gdzie trzymano potencjalnych nosicieli. Jest rodzimą planetą Teal'ca. Tam pobierał lekcje u mistrza Bra'taca, który wpoił mu marzenie o wolności wszystkich Jaffa.
 • Hak'tyl (znaczenie: Wyzwolenie, adres:Stargate SG·1 symbol 08.svgStargate SG·1 symbol 35.svgStargate SG·1 symbol 20.svgStargate SG·1 symbol 31.svgStargate SG·1 symbol 28.svgStargate SG·1 symbol 30.svg) – baza ruchu oporu kobiet Jaffa dowodzona przez Ishte, których głównym celem było ratowanie młodych dziewcząt, które Goa’uld Moloc kazał zabijać. Wioska znajduje się niedaleko wrót, a okolica pokryta jest polanami i lasami. (odcinek: Birthright)

Niższy poziom technologiczny[edytuj | edytuj kod]

 • Cimmeria (kod:P3X-974, adres:Stargate SG·1 symbol 35.svgStargate SG·1 symbol 33.svgStargate SG·1 symbol 28.svgStargate SG·1 symbol 39.svgStargate SG·1 symbol 29.svgQuestion mark3.svg) – planeta chroniona przez Asgardów Traktatem Planet Chronionych, zamieszkiwana przez cywilizacje o kulturze ziemskich Normanów. Niedaleko wrót znajduje się teleport przenoszący Goa’ulda lub Jaffa do labiryntu z Młotem Thora - likwidującym symbionty. Urządzenie zostało zniszczone, aby Teal'c mógł opuścić labirynt, narażając planetę na atak Goa’uldów. Młot Thora został odbudowany. Na Cimmerii znajduje się komnata mocy Thora, która bada czy cywilizacja jest wystarczająco zaawansowana. Każdy Jaffa zna jej adres, by przypadkiem na nią nie trafić.
 • P3X-797 (inna nazwa:Kraina Światła, adres:Stargate SG·1 symbol 26.svgStargate SG·1 symbol 02.svgStargate SG·1 symbol 23.svgStargate SG·1 symbol 24.svgStargate SG·1 symbol 10.svgStargate SG·1 symbol 32.svg) – planeta posiadająca dwie strony: ciemną, zamieszkaną przez dotkniętych chorobą, gdzie znajdują się wrota, a temperatura nie przekracza 4 °C oraz jasną, zamieszkałą przez zdrowych - nie dotkniętych. W przeszłości planetę zamieszkiwali źli bogowie. Dzięki pomocy SG-1, która dostarczyła szczepionkę z antyhistaminą pozwalającą dotkniętym wrócić do świata jaki przedtem znali. Liderem tutejszych ludzi jest Tuplo, który nieraz proponował schronienie dla Tollan i rodziny Teal'ca. Na planecie panuje sztuka minojska.
 • Langara (kod:P2S-4C3, adres:Stargate SG·1 symbol 25.svgStargate SG·1 symbol 03.svgStargate SG·1 symbol 11.svgStargate SG·1 symbol 12.svgStargate SG·1 symbol 21.svgStargate SG·1 symbol 16.svg) – planeta zamieszkiwana przez trzy rywalizujące ze sobą narody: Kelowny, Terrani i Andari. To na terytorium Kelowny znajdują się gwiezdne wrota i to oni nawiązali kontakt z Ziemią. SGC próbowało pomóc im w negocjacjach pokojowych. Wojna pomiędzy nacjami jednak wybuchła. Kelowni użyli bombę z naquadrii, zmuszając wrogów do kapitulacji. Po ataku Anubisa zostaje powołany Wspólny Zarząd, na którego czele stanął Jonas Quinn. Poziom technologiczny można porównać do lat dwudziestych XX wieku na Ziemi. Planeta 3 tys. lat temu zamieszkiwana była przez Goa’ulda Thanos, który zamierzał stworzyć niewielką ilość naquadrii - potężną pochodną naquadah, lecz podczas eksperymentu doszło do eksplozji, w wyniku której uwolnione cząsteczki subatomowe wniknęły w głąb skorupy ziemskiej Langary, katalizując żyły w jądrze planety, co mogło doprowadzić do zniszczenia planety. Podczas eksperymentu Thanos doszło do zmiany części złóż naquadah w naquadrie. (odcinki: Meridian, Shadow Play, Homecoming, Fallout)
 Zobacz też: Lagaranie.
 • Pangara(kod:Stargate SG·1 symbol 18.svgStargate SG·1 symbol 15.svgStargate SG·1 symbol 11.svgStargate SG·1 symbol 04.svgStargate SG·1 symbol 19.svgStargate SG·1 symbol 31.svg) – mieszkańcy stworzyli lek zwany tritonium, powstały z symbiontów Egeriy pozwalający ludziom żyć w pełnym zdrowiu i nie być narażonym na żadne choroby. Poziom technologiczny można porównać do lat 50 XX wieku na Ziemi. Planeta niegdyś należała do Ra, który pokonał i uwięził w słoju Egerie, następnie przejęta przez Shaq'ran. Około 1700 r. p.n.e., został pokonany przez Apophisa. Planeta została opuszczona, co pozwoliło Pangaranom rozwinąć się. (odcinek: Cure)
 • Vis Uban (znaczenie: Miejsce wielkiej mocy, adres:Stargate SG·1 symbol 30.svgStargate SG·1 symbol 35.svgStargate SG·1 symbol 27.svgStargate SG·1 symbol 38.svgStargate SG·1 symbol 21.svgStargate SG·1 symbol 16.svg) - nieukończone miasto Pradawnych budowane przed wybuchem plagi. Vis Uban zostało zajęte przez koczowniczych ludzi. Na tej planecie SG-1 odnalazło pozbawionego wspomnień Daniela Jacksona. Współrzędne planety, na której znajdowało się miasto był ostatnimi wprowadzonymi przez O’Neilla na podstawie posiadanej przez niego wiedzy Pradawnych. (odcinek: Fallen)

Zaawansowane technologicznie[edytuj | edytuj kod]

 • Gaia (kod:P3X-774, adres:Stargate SG·1 symbol 09.svgStargate SG·1 symbol 19.svgStargate SG·1 symbol 26.svgStargate SG·1 symbol 17.svgStargate SG·1 symbol 22.svgStargate SG·1 symbol 05.svg) - planetę zamieszkują Noxowie oraz ptaki zwane Fenri. Okolice wrót porasta ogromny las, które po opuszczeniu planety przez SG-1 zostają zablokowane. Świat odwiedzają Goa’uldzi chcący poznać tajemnicę niewidzialności. Noxowie żyją w gigantycznym niewidzialnym mieście unoszącym się nad powierzchnią planety.
 • PXY-887 – planeta zamieszkana przez Indian - Salishów, bogata w złoża Trinium. Strzeżona przez rasę duchów, które chronią Salishów przed ingerencją obcych ras, a od czasu do czasu spełniają ich prośby.
 • P3R-272 – wrota znajdują się w zamkniętym pomieszczeniu z urządzeniem do transferu wiedzy Pradawnych. Skład powietrza i temperatura podtrzymywana jest sztucznie.
 • Reetalia (kod:P6S-2031) – zamieszkana przez wysoko rozwiniętych technologicznie, niewidzialnych Reetou. Panuje tam podział polityczny, Władza Centralna i grup eksterministów, której celem jest wyeliminowanie ludzi. (odcinek: Show and Tell)
 • Kheb' (adres:Stargate SG·1 symbol 26.svgStargate SG·1 symbol 35.svgStargate SG·1 symbol 06.svgStargate SG·1 symbol 08.svgStargate SG·1 symbol 23.svgStargate SG·1 symbol 14.svg) – planeta, na której Oma Desala pozostawiła przewodnika, który pomaga tamtejszym ludziom ascendacji. Na Kheb Anubis oszukał Omę, która pomogła mu w ascendacji. Po tym incydencie Goa’uldzi bali się Kheb. Amonet ukryła tam Shifu.
 • Hebridan (adres:Stargate SG·1 symbol 28.svgStargate SG·1 symbol 32.svgStargate SG·1 symbol 33.svgStargate SG·1 symbol 31.svgStargate SG·1 symbol 35.svgStargate SG·1 symbol 16.svg) – zaawansowana technologicznie planeta zamieszkana przez Hebridianów będących wspólnym społeczeństwem ludzi i Serrakinów. Na planecie największe wpływy posiada Tech Con Group. Hebridian jest centrum corocznego kosmicznego wyścigu Pętli Kon Garat ma on tu swój początek i koniec. (odcinki: Space Race)
 • Tollana (adres:Stargate SG·1 symbol 04.svgStargate SG·1 symbol 29.svgStargate SG·1 symbol 08.svgStargate SG·1 symbol 22.svgStargate SG·1 symbol 18.svgStargate SG·1 symbol 25.svg) – planeta została sztucznie zasiedlona przez Tollan za pomocą statków. Tollanowie skonstruowali z pomocą Noxów gwiezdne wrota, gdyż ten świat nie posiadał własnych. Planeta była chroniona przez system dział jonowych aż do momentu, gdy Anubis odkrył sposób na przełamanie ich obrony i zniszczenie planety. (odcinki: Pretense, Shades of Grey, Between Two Fires)
  • P3X-7763 (adres:Stargate SG·1 symbol 06.svgStargate SG·1 symbol 23.svgStargate SG·1 symbol 27.svgStargate SG·1 symbol 37.svgStargate SG·1 symbol 11.svgStargate SG·1 symbol 18.svg) – macierzysta planeta Tollan, zniszczona po podarowaniu zaawansowanej technologii, użytej do wywołania wojny niszcząc własną planetę, co w rezultacie wywołało zmianę orbity Tallany powodując erupcję wulkanów. (odcinek: Enigma)
 Zobacz też: Tollanie.

Planety Asgardu[edytuj | edytuj kod]

 • Othalla (adres:Stargate SG·1 symbol 11.svgStargate SG·1 symbol 27.svgStargate SG·1 symbol 23.svgStargate SG·1 symbol 16.svgStargate SG·1 symbol 33.svgStargate SG·1 symbol 03.svgStargate SG·1 symbol 09.svg) – planeta zamieszkana przez Asgardów w galaktyce Ida, dawniej zamieszkana przez Pradawnych. Jack O’Neill natrafia na nią, szukając pomocy w usunięciu wiedzy Pradawnych. (odcinek: The Fifth Race)
 • Halla (adres:Stargate SG·1 symbol 28.svgStargate SG·1 symbol 02.svgStargate SG·1 symbol 22.svgStargate SG·1 symbol 03.svgStargate SG·1 symbol 27.svgStargate SG·1 symbol 09.svg) – jedna z ważniejszych planet Asgardu, użyta przez Wysoką Radę jako pułapka na replikatory. Po przybyciu replikatorów powierzchnia planety została wyłożona blokami. Postanowiono zniszczyć Hallę przez przekształcenie pobliskiej gwiazdy w czarną dziurę, co miało spowodować wchłonięcie planety wraz z replikatorami. (odcinki: Unnatural Selection, New Order 1)

Galaktyka Pegaza[edytuj | edytuj kod]

 • Athos (adres:AtlantisGlyph10.svgAtlantisGlyph07.svgAtlantisGlyph34.svgAtlantisGlyph26.svgAtlantisGlyph28.svgAtlantisGlyph20.svg) – zamieszkiwana przez rolniczą populację ludzi, często odwiedzana przez Widma. John Sheppard ewakuował mieszkańców planety na Atlantydę, by ochronić ich przed Widmami. W pobliżu wioski znajduje się wysoko rozwinięte technologicznie opuszczone miasto, oraz pokryta malowidłami reprezentującymi historię planety ukryta komnata, która służyła jako schronienie.
 • Lantea (inna nazwa: Atlantica, adres:Stargate SG·1 symbol 19.svgStargate SG·1 symbol 21.svgStargate SG·1 symbol 02.svgStargate SG·1 symbol 16.svgStargate SG·1 symbol 15.svgStargate SG·1 symbol 08.svgStargate SG·1 symbol 20.svg, galaktyka Pegaz:AtlantisGlyph11.svgAtlantisGlyph17.svgAtlantisGlyph13.svgAtlantisGlyph22.svgAtlantisGlyph09.svgAtlantisGlyph01.svg) – na tej planecie znajdowało się zaginione miasto pradawnych – Atlantis, ukryte tysiące lat temu na dnie ogromnego oceanu po długotrwałym oblężeniu przez Widma. Przybycie ekspedycji z Ziemi spowodowało wynurzenie miasta na powierzchnię oceanu. Na planecie znajduje się duży kontynent, na którym osiedlili się Athosianie. Co pewien okres nad oceanem dochodzi do ogromnej burzy, która zagraża miastu. Porucznik Ford zaproponował dla planety nazwę Atlantica.
 • Świat Widm (adres:AtlantisGlyph26.svgAtlantisGlyph12.svgAtlantisGlyph01.svgAtlantisGlyph24.svgQuestion mark3.svgAtlantisGlyph08.svg) – na planecie znajdował się statek-rój, spoczywał na niej tak długo, że porosły go drzewa, po przebudzeniu Widm został po nim krater. Wrota znajdują się na orbicie. Na planecie żyją owadopodobne stworzenia - Iratus, żywiące się tak jak Widma energią wyssaną z ludzi, które według teorii są ich przodkami.(odcinki: Rising 2, Thirty Eight Minutes)
 Zobacz też: Widma (Gwiezdne wrota).

Pozostałe[edytuj | edytuj kod]

 • Ziemia (kod:P2X-3YZ, adres:Stargate SG·1 symbol 28.svgStargate SG·1 symbol 26.svgStargate SG·1 symbol 05.svgStargate SG·1 symbol 36.svgStargate SG·1 symbol 11.svgStargate SG·1 symbol 29.svg, galaktyka Pegaza:AtlantisGlyph26.svgAtlantisGlyph27.svgAtlantisGlyph16.svgAtlantisGlyph12.svgAtlantisGlyph30.svgAtlantisGlyph31.svgAtlantisGlyph03.svg) - planeta, na której rozwinęli się ludzie, znana jako Tau’ri wśród Goa’uldów, Midgard - Asgardów i Terra - Pradawnych. Ziemia nie posiada minerałów takich jak naquada, który jest podstawą technologii Goa’uldów.
  Kilkadziesiąt tysięcy lat temu zasiedlili ją Pradawni. Nie jest znany status Ziemi w imperium Alteriańskim. Jednakże wrota odnalezione na Antarktydzie okazały się być najstarszymi jakie odnaleziono. Przypuszcza się, iż Ziemia była jednym z ważniejszych światów dla Pradawnych. Była także jedną z lokalizacji starożytnego miasta-statku Atlantydy, które było zadokowane do placówki na Antarktydzie, zanim zostało przeniesione do galaktyki Pegaza. Ra natrafił na tę planetę tysiące lat temu, wykorzystał prymitywnych ludzi i rozsiał za pomocą systemu wrót po całej galaktyce.
 Zobacz też: Tau’riZiemia.
 • Heliopolis (kod:P3X-972, adres:Stargate SG·1 symbol 27.svgStargate SG·1 symbol 07.svgQuestion mark3.svgQuestion mark3.svgQuestion mark3.svgQuestion mark3.svg) - świat o współrzędnych zbliżonych do Abydos i leżący w jej pobliżu. Adresu tej planety nie zapisano w kartuszach na Abydos, więc nie był znany Goa’uldom. Tutaj spędził 50 lat swojego życia Ernest Littlefield. Wrota umieszczone są w budynku nazwanym przez Ernesta Heliopolis. Planeta ta służyła przedstawicielom czterech Wielkich Ras Galaktyki do nawiązywania kontaktów, wymiany wiedzy, podpisywania traktatów i umów. Wszystko to zostało spisane w uniwersalnym języku, opartym na atomie całej tablicy pierwiastków. Wrota zostały zasypane w gruzach walącego się budynku Helipolis. SG-1 wraz z Ernestem wróciło na Ziemię.

Bazy ruchu oporu Tok’Ra[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też: Tok’ra.
 • P34-353J (adres:Stargate SG·1 symbol 38.svgStargate SG·1 symbol 09.svgStargate SG·1 symbol 28.svgStargate SG·1 symbol 15.svgStargate SG·1 symbol 35.svgStargate SG·1 symbol 03.svg) - piaszczysta planeta, bez jakichkolwiek śladów życia. Adres planety poznaliśmy, gdy Samantha Carter, podczas hipnozy widzi ucieczkę Jolinar i Martoufa na tę planetę. Gdy świat zostaje wydany przez Cordesha Władcom Systemu, Tok’Ra przenieśli się na inny świat.
 • Vorash (adres:Stargate SG·1 symbol 29.svgStargate SG·1 symbol 05.svgStargate SG·1 symbol 36.svgStargate SG·1 symbol 06.svgStargate SG·1 symbol 23.svgStargate SG·1 symbol 06.svg) - tymczasowa baza Tok’Ra, którą przenieśli na inną planetę - Reveanne, gdyż współrzędne znane były Goa’uldom. Gdy okazało się, że do planety zbliża się flota Apofisa plan został zawieszony gdy .Tok’Ra obmyślili nowy plan, którego celem było zniszczenie floty Apofisa. Cały system planetarny został zniszczony w wyniku wybuchu gwiazdy. (odcinki: The Devil You Know, Crossroads, Exodus...)
 • Revanna (adres:Stargate SG·1 symbol 37.svgStargate SG·1 symbol 09.svgStargate SG·1 symbol 18.svgStargate SG·1 symbol 23.svgStargate SG·1 symbol 26.svgStargate SG·1 symbol 22.svg) - baza Tok’Ra, którą odkrył Anubis, zaatakowana przez oddziały Zipacny, których głównym celem było odnalezienie broni do walki z Goa’uldami. Tok’Ra przetrwali dzięki temu, że większość z nich była na misjach. Na planecie prowadzone były przez SGC działania mające na celu naprawę Tel'taka i wykorzystanie go do uratowania Ziemi przed asteroidą. Planeta jest porośnięta lasami. (odcinki: Summit, Las Stand, Fail Safe)