Planty Mistrzejowickie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Planty Mistrzejowickie
Ilustracja
Planty Mistrzejowickie na wysokości amfiteatru w letniej scenerii.
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Dzielnica Dzielnica XV Mistrzejowice
Powierzchnia 10,7 ha
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Planty Mistrzejowickie
Planty Mistrzejowickie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Planty Mistrzejowickie
Planty Mistrzejowickie
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Planty Mistrzejowickie
Planty Mistrzejowickie
Ziemia50°05′42″N 20°00′22″E/50,095000 20,006111

Planty Mistrzejowickiepark miejski w Krakowie, w Dzielnicy XV Mistrzejowice o powierzchni 10,7 ha i długości 0,7 km.

Przebieg i opis[edytuj | edytuj kod]

Park ograniczony jest ul. Srebrnych Orłów od południa i ogródkami działkowymi od północy. Usytuowany jest pomiędzy osiedlami Złotego Wieku (na zachodzie) i Bohaterów Września (na wschodzie). Na dużej części długości po stronie wschodniej równolegle biegnie ul. Obrońców Warszawy, a od strony zachodniej na niewielkim, południowym odcinku ul. Wawelska. W parku znajdują się dwa place zabaw, skatepark[1], który rozpoczął działalność 19 maja 2012, trial park, dwa boiska wielofunkcyjne i amfiteatr.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Park powstał na początku lat 70. XX wieku, wraz z okolicznymi, nowymi wówczas osiedlami Mistrzejowic, jako tereny zielone dla tych osiedli. Miał wraz z Plantami Bieńczyckimi tworzyć ciąg parków, wiodących od starej części Nowej Huty przez nowe osiedla Bieńczyc i Mistrzejowic do parku wokół Fortu Batowice. Plany te zostały w większości zrealizowane, z wyjątkiem fragmentu przedłużającego Planty Mistrzejowickie do parku wokół Fortu Batowice. Główna aleja, która miała zostać doprowadzona do fortu obecnie kończy się ślepo z jedną latarnią niemalże w ogródkach działkowych ograniczających Planty Mistrzejowickie od strony północnej. W kontekście budowy parku i nadania mu nazwy wzorowano się na Plantach Krakowskich otaczających Stare Miasto.

Obecnie[kiedy?] prowadzone są stopniowe prace mające na celu odświeżyć wyeksploatowane, asfaltowe alejki.[potrzebny przypis]

 

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Program ochrony środowiska (...). BiP Kraków. [dostęp 2011-11-23]. – Raport z realizacji „Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Krakowa – plan na lata 2005–2007 z uwzględnieniem zadań zrealizowanych w 2004 roku oraz perspektywą na lata 2008–2011” Lata 2009–2010, Załącznik nr 1, rozdz. VII. Ochrona przyrody i krajobrazu, zadanie 87/02.