PlusLiga (2012/2013)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
PlusLiga 2012/2013
2011/2012 2013/2014
Szczegóły rozgrywek
Organizator PLPS SA
Termin 06.10.2012 - 21.04.2013
Sezon XIII
Partner TV Grupa Polsat
(Polsat Sport,
Polsat Sport Extra,
Polsat Sport News)
Liczba drużyn 10
Liczba hal 11 (w 10 miastach)
Ranking CEV 3. miejsce
Liga Mistrzów Asseco Resovia
PGE Skra Bełchatów
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Puchar CEV Jastrzębski Węgiel
Delecta Bydgoszcz
Mistrz Asseco Resovia
Statystyki rozgrywek
Liczba meczów 133
Oglądalność 379635 (2854 na mecz)
Strona internetowa

PlusLiga 2012/2013 − 77. sezon siatkarskich mistrzostw Polski (13. sezon jako ligi profesjonalnej) organizowany przez PLPS SA pod egidą PZPS.

W związku z decyzją zarządu PZPS z dnia 1 września 2011 roku, w lidze na kolejny sezon pozostają drużyny uczestniczące w rozgrywkach w poprzednim sezonie, o ile spełniły ustalone warunki[1].

W sezonie 2012/2013 w Lidze Mistrzów Polskę reprezentować będą Asseco Resovia i PGE Skra Bełchatów i ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, natomiast w Pucharze CEV - Jastrzębski Węgiel oraz Delecta Bydgoszcz. Z kolei PGE Skra Bełchatów wystąpi w klubowych mistrzostwach świata.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

  • Faza zasadnicza: W fazie zasadniczej będzie uczestniczyć 10 drużyn, które rozegrają ze sobą po dwa spotkania. Osiem najlepszych zespołów awansuje do fazy play-off, natomiast dwa ostatnie rozegrają ze sobą mecze o miejsca 9-10 (do trzech zwycięstw)[2].
  • Faza play-off: Faza play-off składa się z ćwierćfinałów (do trzech zwycięstw), półfinałów (do trzech zwycięstw), meczów o miejsca 5-8 (do dwóch zwycięstw), meczów o 5. miejsce (do trzech zwycięstw), meczów o 3. miejsce (do trzech zwycięstw) oraz finałów (do trzech zwycięstw), które wyłoniły mistrza Polski[3].

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Mapa lokalizacyjna Polski
RZE
RZE
BEŁ
BEŁ
KED
KED
JAS
JAS
BYD
BYD
CZE
CZE
KIE
KIE
WAR
WAR
GDA
GDA
OLS
OLS
Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w PlusLidze 2012/2013
  PlusLiga 2011/2012  
RZE Asseco Resovia Simple gold crown.svg 1 LM
BEŁ PGE Skra Bełchatów Simple gold cup.svg 2 LM
KED ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3 LM
JAS Jastrzębski Węgiel 4 CEV
BYD Delecta Bydgoszcz 5 CEV
CZE Wkręt-met AZS Częstochowa 6
KIE Effector Kielce 7
WAR AZS Politechnika Warszawska 8
GDA Lotos Trefl Gdańsk 9
OLS Indykpol AZS Olsztyn 10

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie (jeśli ta została zamieszczona),
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

Hale sportowe[edytuj | edytuj kod]

Klub Hala sportowa Miasto Liczba miejsc siedzących
Asseco Resovia Hala Podpromie Rzeszów 4300
AZS Politechnika Warszawska Arena Ursynów Warszawa 2200
Hala Torwar Warszawa 4800
Delecta Bydgoszcz Hala Łuczniczka Bydgoszcz 6082
Effector Kielce Hala Legionów Kielce 4200
Indykpol AZS Olsztyn Hala Urania Olsztyn 1900
Jastrzębski Węgiel Hala Widowiskowo-Sportowa Jastrzębie-Zdrój 3007
Lotos Trefl Gdańsk Ergo Arena Gdańsk, Sopot 11100
PGE Skra Bełchatów Hala Energia Bełchatów 2700
Wkręt-met AZS Częstochowa Wielofunkcyjna hala sportowa Częstochowa 6356
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Hala Azoty Kędzierzyn-Koźle 3000

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Klub I trener II trener
Asseco Resovia Polska Kowal, AndrzejAndrzej Kowal Polska Ogonowski, MarcinMarcin Ogonowski
AZS Politechnika Warszawska Polska Bednaruk, JakubJakub Bednaruk Polska Michalczyk, PrzemysławPrzemysław Michalczyk
Delecta Bydgoszcz Polska Makowski, PiotrPiotr Makowski Polska Kardas, MarianMarian Kardas
Effector Kielce Polska Daszkiewicz, DariuszDariusz Daszkiewicz Polska Makaryk, KrzysztofKrzysztof Makaryk
Indykpol AZS Olsztyn Polska Panas, RadosławRadosław Panas Polska Poskrobko, PiotrPiotr Poskrobko
Jastrzębski Węgiel Włochy Bernardi, LorenzoLorenzo Bernardi Argentyna De Palma, Juan ManuelJuan Manuel De Palma
Lotos Trefl Gdańsk Polska Luks, DariuszDariusz Luks Polska Serafin, WojciechWojciech Serafin
PGE Skra Bełchatów Polska Nawrocki, JacekJacek Nawrocki Polska Bartodziejski, MaciejMaciej Bartodziejski
Wkręt-met AZS Częstochowa Słowacja Kardoš, MarekMarek Kardoš Polska Dacewicz, DamianDamian Dacewicz
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Argentyna Castellani, DanielDaniel Castellani Polska Świderski, SebastianSebastian Świderski

Zmiany trenerów[edytuj | edytuj kod]

Przed początkiem sezonu
Klub Były trener Nowy trener Źródło
AZS Politechnika Warszawska Polska Panas, RadosławRadosław Panas Polska Bednaruk, JakubJakub Bednaruk [1]
Effector Kielce Polska Swiderski SebastianSebastian Świderski Polska Daszkiewicz, DariuszDariusz Daszkiewicz [2]
Indykpol AZS Olsztyn Włochy Totolo, TomasoTomaso Totolo Polska Panas, RadosławRadosław Panas [3]
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Polska Stelmach, KrzysztofKrzysztof Stelmach Argentyna Castellani, DanielDaniel Castellani [4]

Sędziowie[edytuj | edytuj kod]

W meczach PlusLigi w sezonie 2012/2013 sędziowało 21 polskich sędziów[4].

Imię i nazwisko Województwo
Jacek Broński wielkopolskie
Paweł Burkiewicz małopolskie
Piotr Dudek podkarpackie
Robert Dworak podkarpackie
Mariusz Gadzina podkarpackie
Marcin Herbik mazowieckie
Jacek Hojka dolnośląskie
Tomasz Janik mazowieckie
Wojciech Kasprzyk śląskie
Waldemar Kobienia opolskie
Piotr Król śląskie
Imię i nazwisko Województwo
Andrzej Kuchna śląskie
Marek Lagierski śląskie
Maciej Maciejewski zachodniopomorskie
Wojciech Maroszek śląskie
Waldemar Niemczura śląskie
Jacek Sęk świętokrzyskie
Piotr Skowroński pomorskie
Sylwester Strzylak mazowieckie
Krzysztof Szmydyński dolnośląskie
Maciej Twardowski mazowieckie

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Faza zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Tabela wyników[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 BYD JAS KED RZE BEŁ WAR KIE GDA OLS CZE
Delecta Bydgoszcz - 3:2 3:2 3:1 3:1 1:3 3:0 3:0 3:1 3:0
Jastrzębski Węgiel 3:2 - 0:3 3:0 3:1 3:2 3:0 3:0 3:0 3:0
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 3:0 - 3:1 3:1 3:1 2:3 1:3 3:0 3:2
Asseco Resovia 3:0 3:0 3:2 - 3:2 3:0 3:0 3:1 3:0 2:3
PGE Skra Bełchatów 3:0 0:3 2:3 3:0 - 3:2 3:1 3:0 3:1 2:3
AZS Politechnika Warszawska 0:3 3:1 0:3 1:3 3:2 - 2:3 2:3 3:0 3:0
Effector Kielce 1:3 2:3 0:3 3:2 1:3 1:3 - 1:3 3:2 3:2
Lotos Trefl Gdańsk 1:3 1:3 0:3 0:3 0:3 3:1 0:3 - 2:3 3:2
Indykpol AZS Olsztyn 0:3 1:3 3:2 2:3 1:3 0:3 0:3 3:0 - 3:0
AZS Częstochowa 1:3 0:3 2:3 0:3 1:3 1:3 0:3 1:3 1:3 -

Terminarz i wyniki[edytuj | edytuj kod]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M
W
P
3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S
wyg.
prz.
stos.
zdob.
str.
stos.
1 Delecta Bydgoszcz 41 18 14 4 6 6 2 1 1 2 67 45 22 2.05 1574 1425 1.1
2 Jastrzębski Węgiel 37 18 13 5 7 3 3 1 1 3 66 42 24 1.75 1511 1400 1.08
3 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 37 18 12 6 6 3 3 4 1 1 72 45 27 1.67 1662 1536 1.08
4 Asseco Resovia 35 18 12 6 7 2 3 2 2 2 68 42 26 1.62 1565 1456 1.07
5 PGE Skra Bełchatów 33 18 10 8 4 5 1 4 3 1 72 41 31 1.32 1638 1565 1.05
6 AZS Politechnika Warszawska 27 18 8 10 3 4 1 4 3 3 71 35 36 0.97 1545 1585 0.97
7 Effector Kielce 20 18 8 10 3 0 5 1 5 4 71 31 40 0.78 1531 1606 0.95
8 Lotos Trefl Gdańsk 17 18 6 12 0 4 2 1 3 8 67 23 44 0.52 1450 1563 0.93
9 Indykpol AZS Olsztyn 15 18 5 13 2 1 2 2 4 7 67 23 44 0.52 1486 1589 0.94
10 Wkręt-met AZS Częstochowa 8 18 2 16 0 0 2 4 5 7 71 19 52 0.37 1418 1655 0.86

Źródło: plusliga.pl
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     faza play-off

     mecze o miejsca 9-10

Faza play-off[edytuj | edytuj kod]

Drabinka[edytuj | edytuj kod]

 Ćwierćfinały Półfinały Finały
 
 1 Delecta Bydgoszcz3 333     
 8 Lotos Trefl Gdańsk0 000       
      1 Delecta Bydgoszcz1 3111      
      4 Asseco Resovia3 2333        
 4 Asseco Resovia3 33213           
 5 PGE Skra Bełchatów2 12332         
          1 Asseco Resovia3 03303
          2 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle2 31031
 2 Jastrzębski Węgiel3 33203         
 7 Effector Kielce2 01330           
      2 Jastrzębski Węgiel1 3121        
      3 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle3 0333      
 3 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle3 333             3 Delecta Bydgoszcz1 3220 
 6 AZS Politechnika Warszawska0 020           4 Jastrzębski Węgiel3 1333 
       5 PGE Skra Bełchatów2 33         
       8 Lotos Trefl Gdańsk0 00           
             5 PGE Skra Bełchatów3 333  
             7 AZS Politechnika Warszawska0 212  
       6 AZS Politechnika Warszawska2 33           
     7 Effector Kielce0 01         

I runda[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)

II runda[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)

Mecze o miejsca 5-8[edytuj | edytuj kod]

(do dwóch zwycięstw)

III runda[edytuj | edytuj kod]

Finały[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)

Mecze o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)

Mecze o 5. miejsce[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)

Mecze o miejsca 9-10.[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna
1 Asseco Resovia
2 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
3 Jastrzębski Węgiel
4 Delecta Bydgoszcz
5 PGE Skra Bełchatów
6 AZS Politechnika Warszawska
7 Effector Kielce
8 Lotos Trefl Gdańsk
9 Wkręt-met AZS Częstochowa
10 Indykpol AZS Olsztyn

     Liga Mistrzów 2013/2014

     Puchar CEV 2013/2014

     Puchar Challenge 2013/2014

Składy drużyn[edytuj | edytuj kod]

Asseco Resovia
Nr Imię i nazwisko Data Wzrost Pozycja
1 Polska Maciej Dobrowolski 19.03.1977 190 R
2 Stany Zjednoczone Paul Lotman 03.11.1985 200 P
3 Polska Wojciech Grzyb 04.01.1981 205 Ś
4 Polska Piotr Nowakowski 18.12.1987 206 Ś
5 Czechy Lukáš Ticháček 12.01.1982 193 R
6 Polska Grzegorz Kosok 02.03.1986 206 Ś
7 Flag of Belarus and Poland.png Olieg Achrem 12.03.1983 195 P
8 Polska Rafał Buszek 28.04.1987 195 P
9 Polska Zbigniew Bartman 04.05.1987 198 A
10 Niemcy Jochen Schöps 08.10.1983 200 A
11 Serbia Nikola Kovačević 14.02.1983 193 P
12 Polska Łukasz Perłowski 03.04.1984 204 Ś
13 Polska Jakub Woś 09.03.1993 180 L
16 Polska Krzysztof Ignaczak 15.05.1978 188 L
AZS Politechnika Warszawska
Nr Imię i nazwisko Data Wzrost Pozycja
2 Polska Maciej Olenderek 16.10.1992 178 L
3 Polska Krzysztof Wierzbowski 18.07.1988 197 P
4 Polska Maciej Pawliński 02.02.1983 193 P
5 Polska Marcin Nowak 17.10.1975 215 Ś
6 Polska Paweł Siezieniewski 27.12.1981 199 P
7 Polska Fabian Drzyzga 03.01.1990 196 R
9 Polska Paweł Adamajtis 30.08.1990 198 A
10 Polska Grzegorz Szymański 12.07.1978 202 A
11 Polska Maciej Zajder 31.01.1988 202 Ś
12 Polska Maksymilian Szuleka 14.08.1992 200 P
14 Polska Michał Potera 06.03.1988 183 L
15 Polska Przemysław Smoliński 27.11.1992 200 Ś
16 Polska Dawid Dryja 21.07.1992 201 Ś
17 Serbia Nemanja Stefanović 12.02.1989 200 R


Delecta Bydgoszcz
Nr Imię i nazwisko Data Wzrost Pozycja
1 Francja Stéphane Antiga 03.02.1976 200 P
2 Słowacja Michal Masný 14.08.1979 182 R
3 Polska Marcin Wika 09.11.1983 194 P
4 Polska Wojciech Jurkiewicz 21.06.1977 205 Ś
5 Polska Piotr Lipiński 04.01.1979 195 R
6 Polska Dawid Konarski 31.08.1989 198 A
7 Polska Marcin Waliński 24.10.1990 196 P
9 Polska Łukasz Wiese 24.03.1993 195 P
11 Polska Andrzej Wrona 27.12.1988 206 Ś
12 Polska Krzysztof Rejno 20.02.1993 203 Ś
13 Polska Piotr Sieńko 08.12.1993 195 R
15 Polska Tomasz Wieczorek 08.05.1982 198 Ś
16 Polska Łukasz Owczarz 29.03.1990 196 A
17 Polska Michał Dębiec 29.03.1984 183 L
18 Polska Tomasz Bonisławski 22.01.1991 188 L
Effector Kielce
Nr Imię i nazwisko Data Wzrost Pozycja
2 Polska Bartosz Sufa 11.08.1987 186 L
4 Polska Piotr Orczyk
(od 10.12.2012)
19.03.1993 197 P
5 Polska Miłosz Zniszczoł 02.07.1986 199 Ś
7 Polska Grzegorz Imiołek 23.03.1994 188 P
8 Polska Adrian Staszewski 31.05.1990 196 P
9 Polska Sebastian Warda 18.01.1989 205 Ś
10 Polska Robert Milczarek 28.11.1983 188 P
11 Polska Tomasz Józefacki 05.05.1980 192 A
12 Polska Grzegorz Kokociński 18.09.1981 195 Ś
13 Polska Rafał Sokołowski 19.01.1989 206 Ś
14 Polska Grzegorz Pająk 01.01.1987 196 R
15 Kuba Armando Danger 16.03.1989 192 A
17 Bułgaria Nikołaj Penczew 22.05.1992 196 P
18 Polska Michał Kozłowski 16.02.1985 191 R


Indykpol AZS Olsztyn
Nr Imię i nazwisko Data Wzrost Pozycja
1 Hiszpania Guillermo Hernán 25.07.1982 182 R
2 Norwegia Jonas Kvalen 06.06.1992 196 R
3 Polska Michał Żurek 03.06.1988 182 L
4 Polska Bartosz Mariański 30.05.1992 187 L
5 Polska Wojciech Ferens 05.04.1991 194 P
6 Polska Kamil Obrębski 08.08.1998 188 R
7 Polska Łukasz Szarek 20.02.1990 200 A
8 Polska Jakub Urbanowicz 14.08.1993 203 P
9 Polska Piotr Gruszka
(od 22.11.2012)
08.03.1977 206 P
10 Polska Dawid Gunia 01.01.1987 203 Ś
11 Polska Wojciech Sobala 12.05.1988 208 Ś
12 Brazylia Rafael Batista da Silva 30.11.1991 197 P
13 Polska Piotr Łukasik 11.07.1994 206 P
15 Polska Patryk Skup
(od 25.10.2012)
27.04.1988 204 U
16 Polska Piotr Hain 26.02.1991 207 Ś
17 Polska Bartosz Krzysiek 19.02.1990 208 A
18 Polska Damian Boruch 14.12.1989 209 Ś
Jastrzębski Węgiel
Nr Imię i nazwisko Data Wzrost Pozycja
1 Flag of Italy and Poland.png Michał Łasko 11.03.1981 202 A
2 Polska Krzysztof Gierczyński 23.01.1976 193 P
3 Polska Jakub Popiwczak 17.04.1996 180 L
4 Polska Radosław Sterna 26.01.1995 203 Ś
5 Portugalia Tiago Violas 27.03.1989 193 R
6 Polska Mateusz Malinowski 06.05.1992 197 A
7 Włochy Matteo Martino 28.01.1987 197 P
8 Polska Łukasz Polański 29.01.1989 205 Ś
9 Polska Patryk Czarnowski 01.11.1985 202 Ś
10 Niemcy Simon Tischer 24.04.1982 194 R
11 Polska Mateusz Woźniak 05.05.1995 197 P
12 Stany Zjednoczone Russell Holmes 01.07.1982 205 Ś
13 Polska Michał Kubiak 23.02.1988 192 P
14 Polska Sebastian Matula 09.04.1995 189 R
15 Polska Michał Pacławski 17.02.1994 202 A
16 Polska Radosław Zbierski 14.04.1988 191 P
17 Holandia Rob Bontje 12.05.1981 206 Ś
18 Polska Damian Wojtaszek 07.09.1988 180 L


Lotos Trefl Gdańsk
Nr Imię i nazwisko Data Wzrost Pozycja
1 Polska Bartosz Kaczmarek 17.01.1991 184 L
2 Finlandia Matti Hietanen 03.01.1983 199 P
3 Polska Grzegorz Łomacz 01.10.1987 187 R
4 Polska Michał Kamiński 17.05.1987 210 A
5 Polska Moustapha M’Baye 18.09.1990 198 Ś
6 Polska Przemysław Stępień 07.02.1994 185 R
7 Polska Paweł Rusek 21.01.1983 183 L
8 Polska Michał Kaczmarek 26.12.1984 200 Ś
9 Polska Bartosz Gawryszewski 22.08.1985 202 Ś
10 Polska Patryk Szczurek 06.02.1991 193 R
11 Polska Wojciech Kaźmierczak 11.06.1982 199 Ś
12 Polska Sławomir Zemlik 03.11.1992 200 P
13 Polska Sławomir Stolc 23.01.1993 198 P
14 Polska Mateusz Mika 21.01.1991 207 P
15 Polska Paweł Mikołajczak 20.06.1988 195 A
16 Polska Mateusz Urbanowicz 27.04.1992 203 A
17 Polska Wojciech Żaliński 08.01.1988 195 P
18 Polska Bartosz Pietruczuk 26.02.1993 197 P
PGE Skra Bełchatów
Nr Imię i nazwisko Data Wzrost Pozycja
1 Polska Mariusz Wlazły 04.08.1983 194 A
2 Polska Bartosz Cedzyński 20.12.1990 211 P
3 Polska Łukasz Zugaj 27.01.1993 192 R
4 Polska Daniel Pliński 10.12.1978 204 Ś
5 Holandia Wytze Kooistra 03.06.1982 209 Ś
6 Polska Karol Kłos 08.08.1989 201 Ś
7 Polska Kacper Turoboś 12.06.1993 182 L
8 Serbia Konstantin Čupković 02.01.1987 203 P
9 Polska Maciej Muzaj
(od 12.12.2012)
21.05.1994 207 A
10 Włochy Dante Boninfante
(od 27.11.2012)
07.03.1977 188 R
12 Polska Paweł Woicki 19.06.1983 183 R
13 Polska Michał Winiarski 28.09.1983 200 P
14 Serbia Aleksandar Atanasijević 04.09.1991 199 A
16 Polska Paweł Zatorski 21.06.1990 184 L
17 Polska Jędrzej Maćkowiak 1 17.10.1992 200 Ś
18 Polska Michał Bąkiewicz 22.03.1981 197 P
Odeszli
9 Słowenia Dejan Vinčić
(do 26.11.2012)
15.09.1986 202 R
11 Polska Damian Wdowiak
(do 03.01.2013)
04.05.1992 198 A
17 Kuba Yosleyder Cala
(do 21.11.2012)
22.10.1984 204 P

1 Do 27 listopada 2012 r. grał z numerem 10.


Wkręt-met AZS Częstochowa
Nr Imię i nazwisko Data Wzrost Pozycja
1 Polska Damian Wdowiak
(od 04.01.2013)
04.05.1992 198 A
2 Polska Adrian Hunek 28.10.1985 202 Ś
3 Serbia Srećko Lisinac 17.05.1992 205 Ś
4 Polska Mariusz Marcyniak 05.03.1992 206 Ś
5 Polska Andrzej Stelmach 15.08.1972 200 R
6 Polska Dawid Murek 24.07.1977 196 P
7 Polska Michał Kaczyński 06.02.1993 201 P
10 Polska Miłosz Hebda 11.03.1991 208 P
12 Polska Grzegorz Bociek 06.06.1991 207 A
13 Polska Adrian Szlubowski
(od 16.10.2012)
14.07.1987 198 A
14 Polska Marcin Janusz 31.07.1994 195 R
16 Polska Kacper Piechocki 17.12.1995 184 L
17 Polska Jakub Bik 17.02.1992 183 L
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Nr Imię i nazwisko Data Wzrost Pozycja
1 Ukraina Serhij Kapełuś 22.10.1982 191 P
2 Polska Łukasz Koziura 08.06.1992 180 L
3 Polska Dominik Witczak 02.01.1983 198 A
4 Francja Antonin Rouzier 18.08.1986 201 A
5 Polska Paweł Zagumny 18.10.1977 200 R
6 Polska Krzysztof Zapłacki 08.08.1993 196 P
7 Polska Grzegorz Pilarz 12.02.1980 188 R
8 Flag of Ukraine and Poland.png Jurij Hładyr 08.07.1984 202 Ś
9 Polska Łukasz Wiśniewski 03.02.1989 198 Ś
10 Polska Maciej Polański 18.12.1993 200 Ś
12 Brazylia Felipe Luiz Fonteles 19.06.1984 198 P
13 Brazylia Rogério Nogueira
(od 21.12.2012)
30.06.1988 203 P
14 Polska Mateusz Kamiński 30.09.1992 201 R
15 Polska Piotr Gacek 16.09.1978 185 L
16 Polska Michał Ruciak 22.08.1983 190 P
17 Polska Marcin Możdżonek 09.02.1985 212 Ś

Transfery[edytuj | edytuj kod]

Asseco Resovia
przychodzą odchodzą
Polska Zbigniew Bartman
(Jastrzębski Węgiel)
Czarnogóra Marko Bojić
(Tomis Konstanca)
Polska Rafał Buszek
(Fart Kielce)
Rumunia Adrian Radu Gontariu
(Rennes Volley 35)
Serbia Nikola Kovačević
(Gubiernija Niżny Nowogród)
Polska Tomasz Głód
(MKS MOS Będzin)
Niemcy Jochen Schöps
(Iskra Odincowo)
Niemcy Georg Grozer
(Lokomotiw Biełgorod)
Polska Jakub Woś
(SMS PZPS Spała)
Polska Tomasz Kowalski
(KPS Siedlce)
Polska Mateusz Mika
(Trefl Gdańsk)
Polska Mateusz Nożewski
(AZS PWSZ Nysa)
Polska Jakub Peszko
(Ślepsk Suwałki)
PGE Skra Bełchatów
przychodzą odchodzą
Kuba Yosleyder Cala
(Tours VB)
Hiszpania Miguel Ángel Falasca
(Ural Ufa)
Polska Jędrzej Maćkowiak
(Skra Bełchatów - Młoda Liga)
Polska Marcin Janusz
(AZS Częstochowa)
Polska Kacper Turoboś
(Skra Bełchatów - Młoda Liga)
Polska Bartosz Kurek
(Dinamo Moskwa)
Słowenia Dejan Vinčić
(ACH Volley Lublana)
Polska Robert Milczarek
(Effector Kielce)
Polska Łukasz Zugaj
(Czarni Radom)
Polska Marcin Możdżonek
(ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
w trakcie sezonu
Włochy Dante Boninfante
(Al Arabi Ad-Dauha)
Kuba Yosleyder Cala
(Ziraat Bankası)
Polska Maciej Muzaj
(SMS PZPS Spała)
Słowenia Dejan Vinčić
(szuka klubu)
Polska Damian Wdowiak
(AZS Częstochowa)
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
przychodzą odchodzą
Brazylia Felipe Luiz Fonteles
(RJX Rio de Janeiro)
Polska Patryk Czarnowski
(Jastrzębski Węgiel)
Polska Mateusz Kamiński
(ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Młoda Liga)
Polska Wojciech Kaźmierczak
(Trefl Gdańsk)
Polska Łukasz Koziura
(ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Młoda Liga)
Czechy Jiří Popelka
(UNTREF Volley)
Polska Marcin Możdżonek
(Skra Bełchatów)
Francja Guillaume Samica
(Buenos Aires Unidos)
Polska Maciej Polański
(GTPS Gorzów Wielkopolski)
Polska Sebastian Warda
(Effector Kielce)
Polska Łukasz Wiśniewski
(AZS Częstochowa)
Polska Krzysztof Zapłacki
(ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Młoda Liga)
w trakcie sezonu
Brazylia Rogério Nogueira
(São Bernardo Vôlei)
Jastrzębski Węgiel
przychodzą odchodzą
Polska Patryk Czarnowski
(ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
Polska Zbigniew Bartman
(Resovia)
Polska Krzysztof Gierczyński
(AZS Częstochowa)
Flag of Brazil and Poland.png Luciano Paczko Bozko
(Associação dos Pais e Amigos do Vôlei)
Włochy Matteo Martino
(Pallavolo Modena)
Polska Bartosz Gawryszewski
(Trefl Gdańsk)
Polska Sebastian Matula
(Jastrzębski Węgiel - Młoda Liga)
Brazylia Raphael Margarido
(Cimed)
Polska Michał Pacławski Brazylia Ashlei Nemer
(Torul Gençlerbirliği)
Polska Jakub Popiwczak Polska Paweł Rusek
(Trefl Gdańsk)
Polska Radosław Sterna Polska Bartosz Sufa
(Effector Kielce)
Niemcy Simon Tischer
(Dinamo Krasnodar)
Stany Zjednoczone Brian Thornton
(szuka klubu)
Polska Damian Wojtaszek
(AZS Politechnika Warszawska)
Polska Mateusz Woźniak
Polska Radosław Zbierski
(KPS Jadar Siedlce)
Delecta Bydgoszcz
przychodzą odchodzą
Polska Krzysztof Rejno
(Delecta Bydgoszcz - Młoda Liga)
Słowacja Michal Červeň
(Avignon Volley-Ball)
Polska Tomasz Wieczorek
(Martigues Volley-Ball)
Polska Wojciech Gradowski
(AZS ATH Bielsko-Biała)
Polska Łukasz Wiese
(Delecta Bydgoszcz - Młoda Liga)
Finlandia Antti Siltala
(Pallavolo Sora)
Wkręt-met AZS Częstochowa
przychodzą odchodzą
Polska Grzegorz Bociek
(Skra Bełchatów - Młoda Liga)
Polska Fabian Drzyzga
(AZS Politechnika Warszawska)
Polska Marcin Janusz
(Skra Bełchatów)
Polska Krzysztof Gierczyński
(Jastrzębski Węgiel)
Serbia Srećko Lisinac
(Ribnica Kraljevo)
Polska Bartosz Janeczek
(Chaumont VB 52)
Polska Mariusz Marcyniak
(BBTS Bielsko-Biała)
Polska Michał Kamiński
(Trefl Gdańsk)
Polska Kacper Piechocki
(Skra Bełchatów - Młoda Liga)
Polska Kamil Lewiński
(BBTS Bielsko-Biała)
Polska Andrzej Stelmach
(AZS Olsztyn)
Polska Jakub Oczko
(Cuprum Lubin)
Polska Wojciech Sobala
(AZS Olsztyn)
Polska Adrian Stańczak
(Volejbal Brno)
Polska Łukasz Wiśniewski
(ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
w trakcie sezonu
Polska Adrian Szlubowski
(Kokkolan Tiikerit)
Polska Damian Wdowiak
(Skra Bełchatów)
Effector Kielce
przychodzą odchodzą
Kuba Armando Danger
(bez klubu)
Polska Rafał Buszek
(Resovia)
Polska Grzegorz Imiołek Polska Tomasz Drzyzga
(ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - menadżer)
Polska Tomasz Józefacki
(Resovia)
Polska Sławomir Jungiewicz
(kończy karierę)
Polska Robert Milczarek
(Skra Bełchatów)
Kanada Adam Kamiński
(VK Dukla Liberec)
Polska Grzegorz Pająk
(Martigues Volley-Ball)
Francja Xavier Kapfer
(Shahrdari Urmia)
Bułgaria Nikołaj Penczew
(Pallavolo Piacenza)
Polska Jan Król
(Pekpol Ostrołęka)
Polska Bartosz Sufa
(Jastrzębski Węgiel)
Szwecja Marcus Nilsson
(Lokomotiw Nowosybirsk)
Polska Sebastian Warda
(ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
Polska Maciej Pawliński
(AZS Politechnika Warszawska)
Francja Pierre Pujol
(AS Cannes)
Polska Adam Swaczyna
(BBTS Bielsko-Biała)
Polska Michał Żurek
(AZS Olsztyn)
w trakcie sezonu
Polska Piotr Orczyk
(MCKiS Energetyk Jaworzno)
AZS Politechnika Warszawska
przychodzą odchodzą
Polska Paweł Adamajtis
(Energetyk Jaworzno)
Polska Janusz Gałązka
(Czarni Radom)
Polska Dawid Dryja
(Resovia - Młoda Liga)
Polska Maciej Gorzkiewicz
(KPS Jadar Siedlce)
Polska Fabian Drzyzga
(AZS Częstochowa)
Estonia Ardo Kreek
(Paris Volley)
Polska Maciej Pawliński
(Fart Kielce)
Polska Maciej Krzywiecki
(Pekpol Ostrołęka)
Polska Michał Potera
(MKS MOS Będzin)
Polska Paweł Mikołajczak
(Trefl Gdańsk)
Polska Paweł Siezieniewski
(AZS Olsztyn)
Niemcy Patrick Steuerwald
(TSV Unterhaching)
Polska Przemysław Smoliński
(MOS Wola Warszawa)
Polska Damian Wojtaszek
(Jastrzębski Węgiel)
Serbia Nemanja Stefanović
(Vojvodina Nowy Sad)
Polska Wojciech Żaliński
(Trefl Gdańsk)
Polska Maksymilian Szuleka
(AZS Politechnika Warszawska - Młoda Liga)
Lotos Trefl Gdańsk
przychodzą odchodzą
Polska Bartosz Gawryszewski
(Jastrzębski Węgiel)
Polska Artur Augustyn
(CV Mitteldeutschland)
Polska Michał Kamiński
(AZS Częstochowa)
Polska Kacper Gajowczyk
(Ślepsk Suwałki)
Polska Wojciech Kaźmierczak
(ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
Finlandia Mikko Oivanen
(Hurrikaani-Loimaa)
Polska Moustapha M’Baye
(Trefl Gdańsk - Młoda Liga)
Polska Artur Ratajczak
(Ślepsk Suwałki)
Polska Mateusz Mika
(Resovia)
Polska Wojciech Serafin
(kończy karierę)
Polska Paweł Mikołajczak
(AZS Politechnika Warszawska)
Polska Rafał Sobański
(Ślepsk Suwałki)
Polska Paweł Rusek
(Jastrzębski Węgiel)
Polska Waldemar Świrydowicz
(Camper Wyszków)
Polska Przemysław Stępień
(Trefl Gdańsk - Młoda Liga)
Ukraina Dmytro Wdowin
(szuka klubu)
Polska Sławomir Stolc
(SMS PZPS Spała)
Polska Daniel Wilk
(Cuprum Lubin)
Polska Wojciech Żaliński
(AZS Politechnika Warszawska)
Polska Maciej Wołosz
(BBTS Bielsko-Biała)
Indykpol AZS Olsztyn
przychodzą odchodzą
Polska Damian Boruch
(AZS Olsztyn - Młoda Liga)
Polska Mariusz Gaca
(BBTS Bielsko-Biała)
Brazylia Rafael Batista da Silva
(Volta Redonda FC)
Polska Marcin Mierzejewski
(UMKS Kęczanin Kęty)
Norwegia Jonas Kvalen
(Førde VBK)
Polska Paweł Siezieniewski
(AZS Politechnika Warszawska)
Polska Kamil Obrębski
(AZS II Olsztyn)
Polska Andrzej Stelmach
(AZS Częstochowa)
Polska Wojciech Sobala
(AZS Częstochowa)
Polska Wojciech Winnik
(Ślepsk Suwałki)
Polska Łukasz Szarek
(GAS Pambochaikos)
Polska Michał Żurek
(Fart Kielce)
w trakcie sezonu
Polska Piotr Gruszka
(Robur Rawenna)
Polska Patryk Skup
(Krispol Września)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. REGULAMIN PROFESJONALNEGO WSPÓŁZAWODNICTWA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN (pol.). plusliga.pl. [dostęp 2012-04-25].
  2. REGULAMIN PROFESJONALNEGO WSPÓŁZAWODNICTWA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN (pol.). plusliga.pl. [dostęp 2012-04-25].
  3. ROZGRYWKI PLUSLIGI FAZA PLAY - OFF SEZON 2012/2013 (pol.). plusliga.pl. [dostęp 2012-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-28)].
  4. Sędziowie (pol.). plusliga.pl. [dostęp 2012-12-15].