PlusLiga (2012/2013)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
PlusLiga 2012/2013
2011/2012 2013/2014
Szczegóły rozgrywek
Organizator PLPS SA
Termin 06.10.2012 - 21.04.2013
Sezon XIII
Partner TV Grupa Polsat
(Polsat Sport,
Polsat Sport Extra,
Polsat Sport News)
Liczba drużyn 10
Liczba hal 11 (w 10 miastach)
Ranking CEV 3. miejsce
Liga Mistrzów Asseco Resovia Rzeszów
PGE Skra Bełchatów
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Puchar CEV Jastrzębski Węgiel
Delecta Bydgoszcz
Mistrz Asseco Resovia Rzeszów
Statystyki rozgrywek
Liczba meczów 133
Oglądalność 379635 (2854 na mecz)
Strona internetowa

PlusLiga 2012/2013 − 77. sezon siatkarskich mistrzostw Polski (13. sezon jako ligi profesjonalnej) organizowany przez PLPS SA pod egidą PZPS.

W związku z decyzją zarządu PZPS z dnia 1 września 2011 roku, w lidze na kolejny sezon pozostają drużyny uczestniczące w rozgrywkach w poprzednim sezonie, o ile spełniły ustalone warunki[1].

W sezonie 2012/2013 w Lidze Mistrzów Polskę reprezentować będą Asseco Resovia Rzeszów i PGE Skra Bełchatów i ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, natomiast w Pucharze CEV - Jastrzębski Węgiel oraz Delecta Bydgoszcz. Z kolei PGE Skra Bełchatów wystąpi w klubowych mistrzostwach świata.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

  • Faza zasadnicza: W fazie zasadniczej będzie uczestniczyć 10 drużyn, które rozegrają ze sobą po dwa spotkania. Osiem najlepszych zespołów awansuje do fazy play-off, natomiast dwa ostatnie rozegrają ze sobą mecze o miejsca 9-10 (do trzech zwycięstw)[2].
  • Faza play-off: Faza play-off składa się z ćwierćfinałów (do trzech zwycięstw), półfinałów (do trzech zwycięstw), meczów o miejsca 5-8 (do dwóch zwycięstw), meczów o 5. miejsce (do trzech zwycięstw), meczów o 3. miejsce (do trzech zwycięstw) oraz finałów (do trzech zwycięstw), które wyłoniły mistrza Polski[3].

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Mapa konturowa Polski
Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w PlusLidze 2012/2013
  PlusLiga 2011/2012  
RZE Asseco Resovia Rzeszów Simple gold crown.svg 1 LM
BEŁ PGE Skra Bełchatów Simple gold cup.svg 2 LM
KED ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3 LM
JAS Jastrzębski Węgiel 4 CEV
BYD Delecta Bydgoszcz 5 CEV
CZE Wkręt-met AZS Częstochowa 6
KIE Effector Kielce 7
WAR AZS Politechnika Warszawska 8
GDA Lotos Trefl Gdańsk 9
OLS Indykpol AZS Olsztyn 10

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie (jeśli ta została zamieszczona),
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

Hale sportowe[edytuj | edytuj kod]

Klub Hala sportowa Miasto Liczba miejsc siedzących
Asseco Resovia Rzeszów Hala Podpromie Rzeszów 4300
AZS Politechnika Warszawska Arena Ursynów Warszawa 2200
Hala Torwar Warszawa 4800
Delecta Bydgoszcz Hala Łuczniczka Bydgoszcz 6082
Effector Kielce Hala Legionów Kielce 4200
Indykpol AZS Olsztyn Hala Urania Olsztyn 1900
Jastrzębski Węgiel Hala Widowiskowo-Sportowa Jastrzębie-Zdrój 3007
Lotos Trefl Gdańsk Ergo Arena Gdańsk, Sopot 11100
PGE Skra Bełchatów Hala Energia Bełchatów 2700
Wkręt-met AZS Częstochowa Wielofunkcyjna hala sportowa Częstochowa 6356
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Hala Azoty Kędzierzyn-Koźle 3000

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Klub I trener II trener
Asseco Resovia Rzeszów Polska Kowal, AndrzejAndrzej Kowal Polska Ogonowski, MarcinMarcin Ogonowski
AZS Politechnika Warszawska Polska Bednaruk, JakubJakub Bednaruk Polska Michalczyk, PrzemysławPrzemysław Michalczyk
Delecta Bydgoszcz Polska Makowski, PiotrPiotr Makowski Polska Kardas, MarianMarian Kardas
Effector Kielce Polska Daszkiewicz, DariuszDariusz Daszkiewicz Polska Makaryk, KrzysztofKrzysztof Makaryk
Indykpol AZS Olsztyn Polska Panas, RadosławRadosław Panas Polska Poskrobko, PiotrPiotr Poskrobko
Jastrzębski Węgiel Włochy Bernardi, LorenzoLorenzo Bernardi Argentyna De Palma, Juan ManuelJuan Manuel De Palma
Lotos Trefl Gdańsk Polska Luks, DariuszDariusz Luks Polska Serafin, WojciechWojciech Serafin
PGE Skra Bełchatów Polska Nawrocki, JacekJacek Nawrocki Polska Bartodziejski, MaciejMaciej Bartodziejski
Wkręt-met AZS Częstochowa Słowacja Kardoš, MarekMarek Kardoš Polska Dacewicz, DamianDamian Dacewicz
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Argentyna Castellani, DanielDaniel Castellani Polska Świderski, SebastianSebastian Świderski

Zmiany trenerów[edytuj | edytuj kod]

Przed początkiem sezonu
Klub Były trener Nowy trener Źródło
AZS Politechnika Warszawska Polska Panas, RadosławRadosław Panas Polska Bednaruk, JakubJakub Bednaruk [1]
Effector Kielce Polska Swiderski SebastianSebastian Świderski Polska Daszkiewicz, DariuszDariusz Daszkiewicz [2]
Indykpol AZS Olsztyn Włochy Totolo, TomasoTomaso Totolo Polska Panas, RadosławRadosław Panas [3]
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Polska Stelmach, KrzysztofKrzysztof Stelmach Argentyna Castellani, DanielDaniel Castellani [4]

Sędziowie[edytuj | edytuj kod]

W meczach PlusLigi w sezonie 2012/2013 sędziowało 21 polskich sędziów[4].

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Faza zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Tabela wyników[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 BYD JAS KED RZE BEŁ WAR KIE GDA OLS CZE
Delecta Bydgoszcz - 3:2 3:2 3:1 3:1 1:3 3:0 3:0 3:1 3:0
Jastrzębski Węgiel 3:2 - 0:3 3:0 3:1 3:2 3:0 3:0 3:0 3:0
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 3:0 - 3:1 3:1 3:1 2:3 1:3 3:0 3:2
Asseco Resovia Rzeszów 3:0 3:0 3:2 - 3:2 3:0 3:0 3:1 3:0 2:3
PGE Skra Bełchatów 3:0 0:3 2:3 3:0 - 3:2 3:1 3:0 3:1 2:3
AZS Politechnika Warszawska 0:3 3:1 0:3 1:3 3:2 - 2:3 2:3 3:0 3:0
Effector Kielce 1:3 2:3 0:3 3:2 1:3 1:3 - 1:3 3:2 3:2
Lotos Trefl Gdańsk 1:3 1:3 0:3 0:3 0:3 3:1 0:3 - 2:3 3:2
Indykpol AZS Olsztyn 0:3 1:3 3:2 2:3 1:3 0:3 0:3 3:0 - 3:0
AZS Częstochowa 1:3 0:3 2:3 0:3 1:3 1:3 0:3 1:3 1:3 -

Terminarz i wyniki[edytuj | edytuj kod]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna Pkt Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M W P 3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 wyg. prz. stos. zdob. str. stos.
1 Delecta Bydgoszcz 41 18 14 4 6 6 2 1 1 2 45 22 2.05 1574 1425 1.1
2 Jastrzębski Węgiel 37 18 13 5 7 3 3 1 1 3 42 24 1.75 1511 1400 1.08
3 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 37 18 12 6 6 3 3 4 1 1 45 27 1.67 1662 1536 1.08
4 Asseco Resovia Rzeszów 35 18 12 6 7 2 3 2 2 2 42 26 1.62 1565 1456 1.07
5 PGE Skra Bełchatów 33 18 10 8 4 5 1 4 3 1 41 31 1.32 1638 1565 1.05
6 AZS Politechnika Warszawska 27 18 8 10 3 4 1 4 3 3 35 36 0.97 1545 1585 0.97
7 Effector Kielce 20 18 8 10 3 0 5 1 5 4 31 40 0.78 1531 1606 0.95
8 Lotos Trefl Gdańsk 17 18 6 12 0 4 2 1 3 8 23 44 0.52 1450 1563 0.93
9 Indykpol AZS Olsztyn 15 18 5 13 2 1 2 2 4 7 23 44 0.52 1486 1589 0.94
10 Wkręt-met AZS Częstochowa 8 18 2 16 0 0 2 4 5 7 19 52 0.37 1418 1655 0.86

Źródło: plusliga.pl
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     faza play-off

     mecze o miejsca 9-10

Faza play-off[edytuj | edytuj kod]

Drabinka[edytuj | edytuj kod]

 Ćwierćfinały Półfinały Finały
 
 1 Delecta Bydgoszcz3 333     
 8 Lotos Trefl Gdańsk0 000       
      1 Delecta Bydgoszcz1 3111      
      4 Asseco Resovia Rzeszów3 2333        
 4 Asseco Resovia Rzeszów3 33213           
 5 PGE Skra Bełchatów2 12332         
          1 Asseco Resovia Rzeszów3 03303
          2 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle2 31031
 2 Jastrzębski Węgiel3 33203         
 7 Effector Kielce2 01330           
      2 Jastrzębski Węgiel1 3121        
      3 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle3 0333      
 3 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle3 333             3 Delecta Bydgoszcz1 3220 
 6 AZS Politechnika Warszawska0 020           4 Jastrzębski Węgiel3 1333 
       5 PGE Skra Bełchatów2 33         
       8 Lotos Trefl Gdańsk0 00           
             5 PGE Skra Bełchatów3 333  
             7 AZS Politechnika Warszawska0 212  
       6 AZS Politechnika Warszawska2 33           
     7 Effector Kielce0 01         

I runda[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)

II runda[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)

Mecze o miejsca 5-8[edytuj | edytuj kod]

(do dwóch zwycięstw)

III runda[edytuj | edytuj kod]

Finały[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)

Mecze o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)

Mecze o 5. miejsce[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)

Mecze o miejsca 9-10.[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna
1 Asseco Resovia Rzeszów
2 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
3 Jastrzębski Węgiel
4 Delecta Bydgoszcz
5 PGE Skra Bełchatów
6 AZS Politechnika Warszawska
7 Effector Kielce
8 Lotos Trefl Gdańsk
9 Wkręt-met AZS Częstochowa
10 Indykpol AZS Olsztyn

     Liga Mistrzów 2013/2014

     Puchar CEV 2013/2014

     Puchar Challenge 2013/2014

Składy drużyn[edytuj | edytuj kod]





Transfery[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. REGULAMIN PROFESJONALNEGO WSPÓŁZAWODNICTWA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN (pol.). plusliga.pl. [dostęp 2012-04-25].
  2. REGULAMIN PROFESJONALNEGO WSPÓŁZAWODNICTWA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN (pol.). plusliga.pl. [dostęp 2012-04-25].
  3. ROZGRYWKI PLUSLIGI FAZA PLAY - OFF SEZON 2012/2013 (pol.). plusliga.pl. [dostęp 2012-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-28)].
  4. Sędziowie (pol.). plusliga.pl. [dostęp 2012-12-15].